Автоматичний синтаксичний аналіз

Освітня програма: «Прикладна (комп’ютерна) лінгвістика та англійська мова»

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Автоматичний синтаксичний аналіз
Код дисципліни
ННД 12.06
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
2
Результати навчання
ПРН 6. Використовувати інформаційні й комунікаційні технології для вирішення складних спеціалізованих задач і проблем професійної діяльності. ПРН 7. Розуміти основні проблеми філології та підходи до їх розв’язання із застосуванням доцільних методів, зокрема інноваційних міждисциплінарних підходів прикладної (комп’ютерної) лінгвістики та інформаційних технологій, і пояснювати їх взаємозв’язок у цілісній системі міждисциплінарних знань. ПРН 12. Аналізувати мовні одиниці, явища і процеси методами структурної, математичної та комп’ютерної лінгвістики, представляти в алгоритмічному вигляді процеси аналізу і синтезу лінгвістичних об’єктів. А також ПРН 17, ПРН 25
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
До початку вивчення цього курсу студенти мають знати категорійно-поняттєвий апарат теоретичної лінгвістики (аспекти аналізу речення в сучасній синтаксичній науці; основні теоретичні поняття синтаксису: одиниці мови/мовлення; граматичне синтаксичне значення, синтаксичні зв’язки та відношення, що формують речення як цілісну, синтаксично неперервну одиницю; типологію речення, яка охоплює такі його ознаки: будова; здатність членуватися на функціональні компоненти; склад граматичної основи; наявність другорядних членів речення; наявність структурно й семантично необхідних компонентів; мета висловлювання; емоційне забарвлення; спосіб оформлення змісту; наявність ускладнювальних конструкцій) та комп’ютерної лінгвістики (техніку методу моделювання лінгвістичних явищ); основні напрями сучасної прикладної лінгвістики, співвідношення прикладної лінгвістики з теоретичною, структурною і математичною лінгвістикою – фундаментом сучасного прикладного мовознавства.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – поглиблене ознайомлення студентів з лінгвістичними засадами створення автоматичного синтаксичного аналізу (АСА): місцем автоматичного синтаксичного аналізу у процесі автоматичного опрацювання текстової інформації, основними поняттями синтаксису (речення, типи зв’язків, види семантико-синтаксичних відношень); роллю дистрибутивного методу і методу безпосередніх складників у розробці АСА; граматикою залежностей як способом представлення синтаксичної структури речення; деревами залежностей у системах АСА. Об’єктом є структура речення, способи вираження синтаксичних граматичних значень. Предмет дисципліни – вивчення законів побудови зв’язного мовлення, які постають в реченнєвих конструкціях.
Рекомендована та необхідна література
Спеціальне методичне (ІТ) забезпечення навчально-наукової лабораторії комп'ютерної лінгвістики https://philology.knu.ua/struktura-if/laboratoriyi/laboratoriya-kompyuternoyi-linhvisty/: 1. Синтаксичний модуль / Корпус української мови http://www.mova.info/login.aspx; 2. Корпусрайтер: синтаксичний модуль https://www.youtube.com/watch?v=fM_Jzg8kDRA, https://www.youtube.com/watch?v=52TnWjcRGF4. 3. Частотні словники / Корпус української мови http://www.mova.info/carticle.aspx?l1=210&DID=5215. 4. Електронний словник мови Т. Шевченка. – Режим доступу: http://www.mova.info/cfqsh.aspx. 5. Електронний словник мови Лесі Українки – Режим доступу http://www.mova.info/corpus_msint.aspx?tid=2455. 6. Корпус української мови: Синтаксис http://www.mova.info/syntaxis_search.aspx. Дарчук Н. Комп’ютерна лінгвістика. – К: ВПЦ, 2008 (розділ 2) Дарчук Н. Комп’ютерне анотування українського тексту. Результати і перспективи. – К.: Освіта України, 2015. (розділ 3).
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінарські та лабораторні заняття, самостійна робота. Види робіт та форми їх контролю: Усна відповідь на семінарському занятті. Письмове виконання завдань у гугл-класі. Лабораторна робота з синтаксичного анотування у Корпусі української мови. Підсумкова контрольна робота.
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань здійснюється за системою ECTS, яка передбачає дворівневе оцінювання засвоєного матеріалу, оцінювання теоретичної підготовки – результати навчання (знання) - 40% від загальної оцінки, та оцінювання практичної підготовки – результати навчання (вміння,комунікація, автономність та відповідальність – 60% загальної оцінки. Оцінювання семестрової роботи:відповідь на семінарському занятті – 5/2 б., виконання двох індивідуальних завдань – 15/10 б.,контрольна робота – 21/14 б. Загальна оцінка за семестр складається з балів, отриманих за аудиторну роботу, яка синтезує і самостійну роботу з опрацювання теоретичного матеріалу для підготовки до аудиторної. Усі види робіт за семестр мають у підсумку 60/34 б. Завершується дисципліна іспитом 40/24 б.
Мова викладання
Українська