Структурна лінгвістика

Освітня програма: «Прикладна (комп’ютерна) лінгвістика та англійська мова»

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Структурна лінгвістика
Код дисципліни
ННД 09.08
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
2
Результати навчання
ПРН 7. Розуміти основні проблеми філології та підходи до їх розв’язання із застосуванням доцільних методів, зокрема інноваційних міждисциплінарних підходів прикладної (комп’ютерної) лінгвістики та інформаційних технологій, і пояснювати їх взаємозв’язок у цілісній системі міждисциплінарних знань. ПРН 12. Аналізувати мовні одиниці, явища і процеси методами структурної, математичної та комп’ютерної лінгвістики, представляти в алгоритмічному вигляді процеси аналізу і синтезу лінгвістичних об’єктів. ПРН 16. Знати й розуміти основні поняття, теорії та концепції структурної, математичної та комп'ютерної лінгвістики, уміти застосовувати їх у професійній діяльності.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування курсів: Вступ до мовознавства, Вступ до комп'ютерної лінгвістики, Фонетика української мови, Морфемологія і словотвір української мови, Парадигмологія української мови; 2. Знання теоретичних основ загального мовознавства, математичної та комп’ютерної лінгвістики, традиційних та новітніх наукових парадигм сучасної української мови; 3. Володіння техніками та методиками традиційного лінгвістичного аналізу одиниць всіх рівнів організації системи української мови, елементарними навичками математичного та комп’ютерного моделювання лінгвістичних явищ.
Зміст навчальної дисципліни
У межах дисципліни розглядаються передумови виникнення й шляхи становлення структуралізму в зарубіжному й вітчизняному мовознавстві; теоретичні постулати, концепції, категорійно-понятійний апарат провідних шкіл структурної лінгвістики; аналізуються основні праці представників структурної лінгвістики; вивчаються структурні методи та техніки лінгвістичного аналізу у проекції на дослідження сучасної української мови, їх роль у формуванні методу комп’ютерного моделювання лінгвістичних явищ.
Рекомендована та необхідна література
Гайдаєнко І.В. Методичні рекомендації до самостійної роботи з дисципліни «Загальне мовознавство» з теми «Історія мовознавства. Структуральні школи»: Видання 2-ге перероблене і доповнене, Херсон, 2019. Зеленько А.С. Загальне мовознавство: Навч. посіб. — К.: Знання, 2010. Карпіловська Є.А. Вступ до прикладної лінгвістики: комп’ютерна лінгвістика: Підручник.— Донецьк: ТОВ «Юго-Восток, Лтд», 2006 Кочерган М. П. Загальне мовознавство. Видання 3-тє, доповнене “Академія”. Тип видання – підручник, 2010. Перебийніс В.І. Математична лінгвістика. - К., 2011. Перебийніс В.І. Напрямки і школи в сучасній структурній лінгвістиці //Проблеми та методи структурної лінгвістики. - Вип. 11. - К., 1969 Перебийніс В.І. Проблеми структурної лінгвістики та її розвиток на Україні // Мовознавство, - № 1. -К., 1967.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Відповідь на семінарському занятті (наукове повідомлення, доповнення, участь у дискусіях, реферат, колоквіум). Лекції, семінарські заняття, самостійна робота.
Методи та критерії оцінювання
Упродовж семестру після лекційних занять із відповідних тем проводяться семінарські заняття, на яких здійснюється оцінювання відповідно до видів робіт та форми контрою: (наукове повідомлення, доповнення, участь у дискусіях, реферат, колоквіум). Семестрову підсумкову оцінку формують бали, отримані студентом у процесі виконання заявлених видів та форм навчання, та бали, отримані на іспиті, максимальний розподіл здійснюється за таким алгоритмом: 60 балів (60%) – семестровий контроль і 40 балів (40%) – іспит).
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра української мови та прикладної лінгвістики
Навчально-науковий інститут філології