Глобальні екологічні проблеми

Освітня програма: Природнича географія

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Глобальні екологічні проблеми
Код дисципліни
ОК 33
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Р03. Виявляти знання і вміння спілкуватися іноземною мовою за фахом. Р10. Аналізувати склад і будову природно- та суспільно географічних об’єктів і систем (відповідно до спеціалізації) на різних просторово-часових рівнях. Р12. Знати і застосовувати теорії, парадигми, концепції та принципи в галузях предметної області географії відповідно до спеціалізації. Р13. Дотримуватися морально-етичних аспектів досліджень, інтелектуальної й академічної доброчесності, професійного кодексу поведінки. Р15. Знати і пояснювати зміни в географічній оболонці з позицій концепції сталого розвитку. Р16. Виявляти державницьку і громадянську позицію у професійній діяльності, використовувати комунікативні навички і технології, ініціювати запровадження методів комунікативного менеджменту на практиці, вміти реалізувати свої права та обов’язки як члена суспільства.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування дисциплін «Основи геоекології», «Біогеографія», «Економічна і соціальна географія світу». 2. Знати основні світоглядні концепції світового розвитку; наслідки цих загроз для України, суть глобальних та регіональних геоекологічних про- блем сучасного світу; розуміти системні підходи щодо їх пом’якшення з урахуванням ролі основних груп населення. 3. Уміти усвідомлювати цінності громадянського (вільного демократичного) суспільства та необхідність його сталого розвитку, виявляти характер антропогенного тиску в системі «людина - суспільство - природа», за умов недостатності інформації, знаходити необхідну інформацію в мережі Інтернет та аналізувати одержану інформацію. 4. Володіти елементарними навичками аналізу комплексних геоекологічних проблем під кутом економічних і соціальних чинників; роботи з кар- тографічними матеріалами та користування фаховою термінологією.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна присвячена вивченню загальносвітових проблем, поглиблення теоретичних знань щодо стану світу на початку третього тисячоліття, формування у майбутніх фахівців геоекологічного мислення і компетентностей. Окремими складовими дисципліни є висвітлення компексної природи процесу зміни клімату та пов’язаних з цим проблемних питань - опустелювання, втрати біорізноманіття, харчових ресурсів, питної води та міграції населення. Лекційні матеріали розкривають проблеми демографічного вибуху, урбанізації, забруднення світового океану і внутрішніх морів, дефіциту водних ресурсів та небезпек, пов’язаних з обігом токсичних сполук і хімікатів.
Рекомендована та необхідна література
1. «Стан світу 2002». Доп. Інституту Всесвітнього спостереження Ред. К. Флавін та ін.,-К. Інтелсфера, 2002, с. 3-22; с. 82-109; с.203-223. 2. Стан світу 2001. Доповідь Інституту Всесвітнього спостереження про прогрес до сталого суспільства Л. Браун та інші, пер. з англ. Київ. Інтелсфера 2001 -283 с. 3. Стан світу 2000. Доповідь Інституту Всесвітнього спостереження про прогрес до сталого суспільства Л. Браун та інші, переклад з англійської. Київ. Інтелсфера 2000 –312с. 4. Руденко Л. Г. "COME ON!" Географія: актуалізація на тлі світових трендів / Л. Г. Руденко, Є. О. Маруняк, І. Г. Черваньов // Укр. геогр. журн. – 2018. – 2 (102). 5. Проекти концепції сталого розвитку України: можливість їх удосконалення та застосування". Аналітична записка / Нац. інститут стратегічних досліджень [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.niss.gov.ua/articles/1566/
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, практичні заняття
Методи та критерії оцінювання
Дискусія, опитування
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Валерій Петрович Михайленко
Фізичної географії та геоекології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Фізичної географії та геоекології
Географічний факультет