Систематика і класифікація ґрунтів

Освітня програма: Ґрунтознавство, управління земельними ресурсами та територіальне планування

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Систематика і класифікація ґрунтів
Код дисципліни
ВБ 2.8
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Р 01. Збирати, обробляти та аналізувати інформацію в галузі наук про Землю. Р 07. Застосовувати моделі, методи і дані фізики, хімії, біології, екології, математики, інформаційних технологій тощо при вивченні природних процесів формування і розвитку педосфери. Р 08. Обґрунтовувати вибір та використовувати польові та лабораторні методи для аналізу природних та антропогенних систем і об’єктів. Р 10. Аналізувати склад і будову педосфери на різних просторово-часових масштабах.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1) знати основи ґрунтознавства, географії ґрунтів, генезису і морфології ґрунтів, географію, закономірності поширення і властивості ґрунтів України і світу; 2) вміти встановлювати взаємозв’язки між ґрунтами і чинниками ґрунтоутворення, аналізувати компоненти ландшафту як чинники формування будови профілю і властивостей ґрунтів, насамперед морфологічних, проводити кореляційний аналіз.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна охоплює широке коло питань, що відносяться до галузі систематики і класифікації ґрунтів: від сутності цих понять, історії розвитку класифікаційної проблеми у ґрунтознавстві, принципів побудови ґрунтових класифікаційних систем у світі і Україні, аналізу структури і будови деяких сучасних національних і міжнародних класифікацій ґрунтів до визначення класифікаційного положення конкретного ґрунту у відповідній класифікації ґрунтів. Дисципліна складається з двох змістових модулів. У першому змістовному модулі розглядаються основні поняття класифікації ґрунтів (класифікація, систематика, таксономія, діагностика і номенклатура ґрунтів), історичні віхи розвитку і сучасний стан класифікаційної проблеми у ґрунтознавстві, систематика і класифікація ґрунтів у нашій державі, зокрема детально розглядаються сучасні ґрунтові класифікації і потреба створення єдиної класифікації ґрунтів в Україні. Другий змістовий модуль присвячений розгляду принципів побудови, структури і діагностики деяких національних і міжнародних класифікацій ґрунтів. Окремо аналізуються класифікації ґрунтів країн-сусідів України. Також частина змістового модуля присвячена розгляду кореляції ґрунтових класифікацій між собою, головно національних класифікацій із Світовою реферативною базою ґрунтів.
Рекомендована та необхідна література
1. Іванюк Г. С. Класифікація і діагностика ґрунтів: навч. посібник / Г. С. Іванюк. – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2017. – 334 с. 2. Польчина С. М. Основні типи ґрунтів у системі WRB: навч. посібник / С. М. Польчина. – Ч. 2. – Чернівці: Рута, 2007. – 132 с. 3. Польчина С. М. Основні типи ґрунтів у системі ФАО/WRB: навч. посібник / С. М. Польчина. – Ч. 1. – Чернівці: Рута, 2006. – 152 с. 4. Світова реферативна база ґрунтових ресурсів 2006 / Звіт про ґрунтові ресурси світу 103 / С. М. Польчина, В. А. Нікорич. – Чернівці: Рута, 2006. – 200 с. 5. Тихоненко Д. Г. Класифікація ґрунтів: лекція / Д. Г. Тихоненко. – Х.: ХНАУ ім. В. В. Докучаєва, 2009. – 59 с. 6. Soil Map of the World. Revised Legend with corrections and updates. – FAO/UNESCO/ISRIC. – Wageningen, 1997. – 140 p.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, практичне заняття, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Усне опитування, модульні контрольні роботи, оцінювання практичних робіт, іспит
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Сергій Петрович Дорошкевич
Землезнавства та геоморфології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Землезнавства та геоморфології
Географічний факультет