Фізичні та хімічні процеси в гідросфері

Освітня програма: Ґрунтознавство, управління земельними ресурсами та територіальне планування

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Фізичні та хімічні процеси в гідросфері
Код дисципліни
ОК 09
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Р01. Збирати, обробляти та аналізувати інформацію в галузі наук про Землю. Р06. Визначати основні характеристики, процеси, історію і склад Землі як планетарної системи та її геосфер, у тому числі педосфери. Р08. Обґрунтовувати вибір та використовувати польові та лабораторні методи для аналізу природних та антропогенних систем і об’єктів. Р10. Аналізувати склад і будову педосфери на різних просторово-часових масштабах. Р12. Знати і застосовувати теорії, парадигми, концепції та принципи в науках про Землю, зокрема у галузі ґрунтознавства.
Форма навчання
Дистанційне навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування курсу «Загальна гідрологія». 2. Знання теоретичних основ загальної гідрології та загальної хімії. 3.Володіння елементарними гідрологічними поняттями про водні об’єкти, їхній гідрологічний режим, мати навички виконання лабораторних робіт з хімії
Зміст навчальної дисципліни
Дана навчальна дисципліна ґрунтується на парадигмі індивідуальності і водночас взаємозв’язку хімічного складу різних типів природних вод, що складають гідросферу Землі: поверхневих вод суходолу (річки, озера, водосховища), підземних і морських вод; на вивченні основних груп хімічних компонентів у воді, що досліджує гідрохімія (головні йони, розчинені гази, біогенні елементи, органічні речовини, мікроелементи, радіоактивні елементи, специфічні забруднювальні речовини); хімічного складу різних типів природних вод: атмосферних опадів, річкових, озерних, підземних і морських вод; природних умов формування хімічного складу вод – від мінімальної мінералізації атмосферних опадів до ропи мінеральних соляних озер; формуванні гідрохімічного режиму водних об’єктів, тісно пов’язаного з гідрологічним режимом; методів дослідження та узагальнення гідрохімічної інформації; оцінки якості води та заходів щодо охорони водних об'єктів від забруднення.
Рекомендована та необхідна література
1. Хільчевський В.К. Агрогідрохімія. К.: ДІА. 2021. 176 с. 2. Хільчевський В.К., Осадчий В.І., Курило С.М. Основи гідрохімії. - К.: Ніка-Центр, 2012. - 328 с. 3. Хільчевський В.К., Осадчий В.І., Курило С.М. Регіональна гідрохімія України. - К.: ВПЦ «Київський університет», 2019. - 343 с. 4. Пелешенко В.І., Хільчевський В.К. Загальна гідрохімія. - К.: Либідь, 1997. - 384 с. 5. Хільчевський В.К. Хімічний аналіз вод. К.: ВПЦ «Київ. ун-т», 2004. - 62 с. 6. Аналітична хімія поверхневих вод / Б.Й.Набиванець, В.І.Осадчий, І.М.Осадча та ін. – К.: Наукова думка, 2007. – 455 с. 7. Гідрохімічний довідник / В.І.Осадчий, Б.Й.Набиванець, Н.М.Осадча, Ю.Б.Набиванець. – К.: Ніка-Центр, 2008. 655 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, практична робота
Методи та критерії оцінювання
Тест, бліц-опитування, виконання практичних робіт, залік
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Валентин Кирилович Хільчевський
Гідрології та гідроекології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Гідрології та гідроекології
Географічний факультет