Геоархеологічні пам’ятки України та світу
Освітня програма: Геоморфологія та природопізнавальний туризм
Структурний підрозділ: Географічний факультет
Назва дисципліни
Геоархеологічні пам’ятки України та світу
Код дисципліни
ВБ 2.11
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
8 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Р01. Збирати, обробляти та аналізувати інформацію в галузях предметної області географічних наук.
Р07. Застосовувати моделі, методи і дані природничих і суспільних наук, інформаційних технологій тощо при вивченні формування і розвитку об’єктів і процесів географічної оболонки.
Р10. Аналізувати склад і будову природно- та суспільно-географічних об’єктів і систем (відповідно до спеціалізації) на різних просторово-часових рівнях.
Р14. Демонструвати здатність проводити самостійні дослідження природно- та суспільно-географічних об’єктів, систем і процесів у географічній оболонці за польових і лабораторних умов.
Форма навчання
Дистанційне навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
1) успішне опанування таких обов’язкових дисциплін як «Геологія», «Геоморфологія», «Еволюція біосфери Землі», «Ґрунтознавство», «Основи геоархеології», «Палеогеографія антропогену», «Методи палеогеографічних досліджень», «Прирдничотуристичні атракції Світу».
2) уміння читати геолого-геоморфологічні профілі розрізів відкладів на геоархеологічних пам’ятках, інтерпретувати у інтегрованому вигляді результати природничо-наукових досліджень на цих пам’ятках; володіти базовими початковими методами аналітичних досліджень відкладів геоархеологічних пам’яток;
3) володіння елементарними навичками польових геологічних, палеогеографічних, ґрунтознавчих і геоархеологічних досліджень.
Зміст навчальної дисципліни
У курсі передбачено дві частини, перша із яких присвячена детальному вивченню періодизації розвитку матеріальних культур людини, знайомству із найвизначнішими геоархеологічними пам’ятками України та Світу для кожного із періодів кам’яного віку як взірцями для організації палеоекологічних досліджень на нових археологічних пам’ятках; питанням розвитку геотуристичної атрактивності пам’яток палеоліту на території України.
Друга частина присвячена вивченню найвизначніших геоархеологічних пам’яток України та Світу для кожної доби мідного, бронзового і ранньозалізного періодів; вивченню на основі найбільш репрезентативних пам’яток варіабельності матеріальних культур голоцену у різних географічних регіонах України та Світу, виявів гетерохронності основних подій у історії розвитку давніх суспільств; їхніх взаємозв’язків і взаємовпливів, зумовлених зміною природних факторів (останні відображені у результатах природничо-наукових досліджень на пам’ятках).
Рекомендована та необхідна література
1. Герасименко Н.П. Природні зміни у передгір’ях Кримських гір протягом мустьєрської доби //Науковий вісник Чернівецького ун-ту, 2009, 459, С.48-56.
2. Bright M. The story of Mankind. Toucan Books Limited: London, 1997. – 159 p.
3. Dolukhanov P., Shukurov A., Davison K., Gerasimenko N. et al. The spread of Neolithic in the South East European Plain // Radiocarbon, 2009, 51 (2), − P.783-793.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Опитування у тестовій та письмовій формі,виконання практичних та самостійних завдань, МКР, залік
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Наталія
Петрівна
Герасименко
Землезнавства та геоморфології
Географічний факультет
Географічний факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Землезнавства та геоморфології
Географічний факультет