Практикум із соціальної роботи з групами ризику

Освітня програма: Соціальна робота бак

Структурний підрозділ: Факультет психології

Назва дисципліни
Практикум із соціальної роботи з групами ризику
Код дисципліни
ОК.13
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПР1. Здійснювати пошук, аналіз і синтез інформації з різних джерел для розв’язування професійних і встановлювати причинно-наслідкові зв’язки між соціальними подіями та явищами. ПР3. Ідентифікувати, формулювати і розв’язувати завдання у сфері соціальної роботи, інтегрувати теоретичні знання та практичний досвід. ПР10. Аналізувати соціально-психологічні процеси в малих та великих групах. ПР11. Використовувати методи профілактики для запобігання можливих відхилень у психічному розвитку, порушень поведінки, міжособистісних стосунків, для розв’язання конфліктів, попередження соціальних ризиків та складних життєвих обставин. ПР14. Самостійно визначати ті обставини, у з’ясуванні яких потрібна соціальна допомога.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
знати: - предмет вивчення соціальної роботи з групами ризику, розуміти його суть; - основні принципи і закономірності соціальної роботи з групами ризику; - основні методи та технології соціальної роботи з групами ризику. вміти: - визначати основні категорії клієнтів соціальної роботи, які належать до «груп ризику»; - самостійно визначати й аналізувати основні поняття соціальної роботи з групами ризику. комунікація: - вміння обґрунтовувати власну позицію під час відстоювання (лобіювання) інтересів клієнта та аналізувати наявні суспільні зміни, що можуть призвести до ситуації ризику. автономність та відповідальність: - вміння творчо застосовувати загальнонаукові методи для досягнення оптимального та позитивного результату у практичні діяльності; - розуміння особистої відповідальності як фахівця за здійснення соціально-педагогічної чи соціально-психологічної роботи з клієнтом.
Зміст навчальної дисципліни
Практика соціальної роботи як соціальної діяльності охоплює різні сфери життя, передбачає різноманітність користувачів соціальних послуг, тобто клієнтів різної категорії, в тому числі представників проблемних груп. Тому в сучасних умовах основним завданням соціальної сфери полягає у виявленні таких осіб та наданні їм соціально-психологічної підтримки, сприяння та лобіювання їх інтересів, надання соціальної підтримки у форматі соціального супроводу. Метою викладання навчальної дисципліни «Практикум із соціальної роботи з групами ризику» є ознайомлення студентів з категорією клієнтів «груп ризику», з соціально-психологічними особливостями зазначеної категорії та основними формами роботи з ними.
Рекомендована та необхідна література
1. Пилипенко О. І. Методологічні підходи до соціальної роботи з групами ризику. Сучасна соціологічна парадигма. К., МАУП, 2000. С. 76-80. 2. Соціальна робота з вразливими сім’ями та дітьми: посіб. у 2-х ч.; Ч. 2 (Соціальна робота з вразливими сім’ями та дітьми) / За заг. ред.: Т. В. Журавель, З. П. Кияниці. К. : ОБНОВА КОМПАНІ, 2017. 352 с. 3. Соціальна робота з різними категоріями клієнтів: науково-навчально-методичний посібник для студентів, магістрантів, аспірантів та спеціалістів у галузі соціальної педагогіки, оціальної роботи / Харченко С. Я., Кратінов М. С., Ваховський Л. Ц., Кратінова В. О., Песоцька О. П., Караман О. Л. Луганськ: «Альма-матер», 2003. 198 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Практикум, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Методи оцінювання: творчі та репродуктивні завдання з самостійної роботи; підготовка практичних завдань, практикумів; модульна контрольна робота; підсумкове оцінювання у формі заліку. Форма підсумкового контролю – залік Підсумкова оцінка з дисципліни складається з 100 балів: 60 балів за модуль та оцінки за іспит (40 балів). Студент не допускається до складання підсумкового контролю, якщо під час семестру набрав менше ніж 36 балів. Оцінка за залік не може бути меншою 24 балів. Організація оцінювання: порядок організації передбачених робочою навчальною програмою форм оцінювання здійснюється протягом семестру у ході виконання студентами творчих та репродуктивних завдань з самостійної роботи, підготовки практичних завдань, практикумів, проведення дискурсів, складання модульної контрольної роботи наприкінці вивчення дисципліни, а також підсумкового виконання завдань на заліку.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра соціальної роботи
Факультет психології
Кафедра соціальної роботи
Факультет психології