Геолого-геоморфологічні пам’ятки України

Освітня програма: Геоморфологія та палеогеографія

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Геолого-геоморфологічні пам’ятки України
Код дисципліни
ВБ 2.6
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
P07. Знати сучасні кількісні та якісні методи географічних досліджень, вміти їх застосовувати у виробничій та науководослідницькій діяльності. P10. Демонструвати здатність до адаптації та дії в новій ситуації, пов’язаній з роботою за фахом, вміння генерувати нові ідеї в географії. P12. Моделювати географічні об’єкти і процеси, застосовуючи сучасні кількісні та якісні методи та геоінформаційні технології.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знання будови, функціонування процесів та взаємозв’язків у літосфері, гідросфері та атмосфері Землі, обізнаність з геологічною будовою та рельєфом і геоморфологічними процесами на території України 2. Знайомство з найголовнішими канонами методології наук про Землю, 3. Вміння аналізувати причинно-наслідкові зв’язки та взаємодію складників у системі природа-суспільство. 4. Володіння прийомами пошуку, аналізу, оцінювання фактичного матеріалу і фахової літератури та інших джерел інформації про природні та етнокультурні особливості феноменів природи геологічного та геоморфологічного характеру.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна присвячена вивченню наукового статусу таких феноменів природного середовища України, як геологічні та геоморфологічні пам’ятки, дослідженню їхніх рекреаційних властивостей, встановлення взаємних залежностей від інших складників довкілля, закономірностей регіонального характеру. Важливим є питання оцінювання унікальності об’єктів дослідження, порівняння з закономірностями поширення в інших регіонах світу. Оцінювання сучасного стану питань збереження та охорони геологічних та геоморфологічних пам’яток, встановлення їхнього природоохоронного статусу, пропозиції щодо класифікацій пам’яток та інтерпретація значення пам’яток для нових об’єктів на території України. Порівняння природоохоронного статусу вітчизняних та європейських геологічних та геоморфологічних пам’яток.
Рекомендована та необхідна література
1. Богуцький А.Б., Зінько Ю.В. Дослідження та використання геоспадщини Західної України / Охорона і менеджмент об’єктів неживої природи на заповідних територіях. Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. – Гримайлів - Тернопіль: «Джура», 2008. - С. 22-33. 2. С.Ю. Бортник, В.П. Гриценко, О.М. Іванік, Т.М. Лаврук, В.В. Стецюк. Геологічні та геоморфологічні пам’ятки України / За ред. В.В. Стецюка – Київ: Логос, 2020 – 500 с. 3. Геологічні пам’ятки України. – К., – Т. 1 – Т. 4 2006–2012 - 318 с. 4. Кривик О., Парчук Г., Стецюк В. Україна: природна спадщина. – Пульсар, 2001, №№ 6,7. 5. Крисаченко В.С., Мостяєв О.І. Україна: природа і люди – К. : Інститут філософії НАН України, 2000. – 492 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, практичне заняття
Методи та критерії оцінювання
Тест, опитування, презентація
Мова викладання
Українська