Методика викладання природничо-географічних дисціплін у ВНЗ

Освітня програма: ПРИРОДНИЧА ГЕОГРАФІЯ 2021 магістр

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Методика викладання природничо-географічних дисціплін у ВНЗ
Код дисципліни
ДВС 3.02.01
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
1. Знати основні методи формалізації просторової інформації та застосовувати можливості геоінформаційних методів та технологій для вирішення прикладних екологічних задач (ПРН-4)
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування дисциплін «Теорія та методологія природничої географії», «Методологія та організація наукових досліджень з основами інтелектуальної власності», «Глобальні екологічні проблеми», «Геоекологія України», «Ландшафтне та біологічне різноманіття», «Небезпечні природні процеси в довкіллі», «Геоекологічні основи сталого розвитку», «Проектування ГІС» та ін. 2. Знати основи психології, педагогіки та філософії, особливості функціонування геоінформаційних систем і технологій, нормативні положення в області географічної освіти та її інновації. 3. Вміти застосовувати отримані знання на практиці, проводити наукові дослідження та робити висновки, співпрацювати у групі (колективі) та виконувати поставлені завдання, об'єктивно оцінювати власні здобутки та здобутки інших, ставитись з повагою до різних думок, поглядів й підходів.
Зміст навчальної дисципліни
Методика викладання природничо-географічних дисциплін є вченням про теорію, методологію, методики й технології навчання природничої географії у закладах вищої освіти. Тому у даній дисципліні розглядаються теоретичні засади такого навчання, зокрема звертається увага на його компетентнісні орієнтації, методи педагогічного наукового дослідження, психодидактичне підгрунтя навчання природничої географії з виокремленням психодидактичних засад й дидактичних принципів організації такого процесу. Визначаються різноманітні підходи до формування ключових, міжпредметних та предметних компетентностей у студентів, у т.ч. актуальні методи і методичні прийоми проведення навчання. Аналізуються сучасні засоби вивчання разом з навчальними моделями та висвітлюються основні складники комп'ютеризації навчально-виховного процесу з природничої географії. Приділяється увага традиційним і нетрадиційним формам організації навчання з акцентуванням на самостійну пізнавальну діяльність студентів, наводяться підходи до проектування й реалізації системи контролю, у т.ч. тестового, знань і вмінь. Здійснюється систематизація сучасних технологій навчання природничої географії з розкриттям особливостей застосування найбільш провідних.
Рекомендована та необхідна література
1.Загальна методика навчання географії : Підручник (з грифом МОНМС України, лист No 1/11- 11996 від 20.07.2012) / О.М. Топузов, В.М. Самойленко., Л.П. Вішнікіна. – К.: ДНВП "Картографія", 2012. – 512 с. 2.Самойленко В.М. Дидактика географії : Монографія (електронна версія) / В.М. Самойленко, О.М. Топузов, Л.П. Вішнікіна, І.О. Діброва. – К.: Ніка-Центр, 2013. – CD (40 Мб), ISBN 978-966- 521-619-3. – 570 с. 3.Самойленко В.М. Дефініції дидактики географії : Понятійно-термінологічний словник (електронна версія) / В.М. Самойленко, Л.П. Вішнікіна, І.О. Діброва. – К.: Ніка-Центр, 2013. – CD (214 Мб), ISBN 978-966-521-349-9. – 334 с. 4.Самойленко В.М. Дидактика географії : Монографія / В.М. Самойленко, О.М. Топузов, Л.П. Вішнікіна, О.Ф. Надтока, І.О. Діброва. – К.: Педагогічна думка, 2014. – 586 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
лекція, практичне заняття
Методи та критерії оцінювання
тести, презентації, дискурс
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Іван Олександрович Діброва
Фізичної географії та геоекології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Фізичної географії та геоекології
Географічний факультет