Сучасне міфотворення
Освітня програма: Фольклористика, українська мова і література та іноземна мова
Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології
Назва дисципліни
Сучасне міфотворення
Код дисципліни
ВБ 2. 11.
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
8 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПРН 16. Знати й розуміти основні поняття, теорії та концепції фольклористики, мовознавства й літературознавства, уміти застосовувати їх у професійній діяльності.
ПРН 20. Демонструвати базові знання з теорії фольклору, історії фольклористики, народної словесної та музичної творчості, традицій народного виховання, звичаєвого права для комплексного осмислення народної традиції.
ПРН 22. Здійснювати комплексний міждисциплінарний аналіз фольклорного продукту.
ПРН 25.2 Застосовувати на практиці методику викладання української словесності відповідно до вимог і потреб у середній школі (за спеціалізацією «Фольклористика та україністика в сучасній школі»).
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
До початку вивчення цієї дисципліни студенти повинні пройти навчальні курси ОК. 13. Український фольклор, ОК.14. Міфологія, ОК. 15. Світовий епос. Повинні знати специфіку міфологічного мислення, жанрологію фольклору, міфологічні наративи народів світу, обрядові практики.
Уміти узагальнювати та резюмувати великий обсяг інформації про ритуальні практики, ідентифікувати категорії міфів та шляхи їх виникнення, працювати з різними джерелами наукової інформації, опрацьовувати її, робити узагальнення та висновки.
Володіти елементарними навичками аналізу міфологічних текстів; пошуку та обробки інформації фольклористичного спрямування.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – познайомити студентів зі специфікою функціонування фольклорного тексту, навчити студентів аналізувати шляхи та способи міфотворення, комунікативний аспект тексту, виявляти міфологічно придатні конструкції, шляхи їх реалізації та стратифікації.
Анотація. Навчальна дисципліна «Сучасне міфотворення» є важливою складовою підготовки фахівців за освітньою програмою «фольклористика, українська мова і література та іноземна мова» і входить до вибіркового компоненту начальних дисциплін. Цей курс покликаний сформувати у студентів розуміння природи міфотворення, шляхи виникнення міфів, показати еволюцію уявлень про міф та контекст міфотворчості. Це допоможе ідентифікувати різночасові та різновекторні міфи, щоб ідентифікувати шляхи їх виникнення та функціонування.
Рекомендована та необхідна література
1. Давидюк В. Первісна міфологія українського фольклору / В. Давидюк. – Луцьк : Волинська книга, 2007. – 324 с.
2. Давидюк В. Ф. Вибрані лекції з українського фольклору (в авторському дискурсі). Луцьк: ВАТ «Волинська обласна друкарня», 2009. 456 с.
3. Дарморіз Оксана Міфологія : навч. посібник / Оксана Дарморіз. - Львів : ЛНУ імені Івана Франка, 2010. - 248 с.
4. Кемпбелл Джозеф. Тисячоликий герой. Львів: Terra Incognita, 2020. 414 с.
5. Киченко О., Пахаренко В. Міфічні й домінантні домінанти у зміні культурних епох / О. Киченко, В. Пахаренко // Слово і час. – 1999. – № 11. – С. 21-22.
6. Наливайко Д. Міфологія і сучасна література / Д. Наливайко // Всесвіт. – 1980. – № 3. – С. 166-175.
7.Мережі та мережні війни: Майбутнє терору, злочинності та бойових дій / За ред. Дж. Арквілли, Д. Ронфельдта. – К. : Вид. дім «Києво-Могилянська акад.», 2005. – 350 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
У курсі передбачено 2 змістові частини. Заняття проводяться у вигляді лекцій та семінарських занять. Завершується дисципліна – заліком. Перша частина – ознайомлення з основними міфологічними теоріями, термінами та поняттями; методиками вивчення міфу та правилами їх застосування для інтерпретації міфологічних явищ; основні етапи становлення міфу. Друга – аналіз знакових міфологічних наративів; розвиток міфологічних ідей у синхронії та діахронії, модерні тенденції та підходи у міфології.
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань здійснюється за кредитно-рейтинговою системою, яка передбачає оцінювання теоретичної підготовки (результати навчання 1.1-1.5); оцінювання практичної підготовки (результати навчання 2.1-2.4); оцінювання комунікації (результати навчання 3.1-3.3). Рівень досягнення всіх запланованих результатів навчання визначається за результатами написання письмових контрольних та індивідуальних робіт та під час усних відповідей.
Мова викладання
Українська мова
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Роман
Володимирович
Лихограй
Кафедра фольклористики
Навчально-науковий інститут філології
Навчально-науковий інститут філології
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра фольклористики
Навчально-науковий інститут філології