Теорія й історія релігійного мистецтва
Освітня програма: ОПП Культурологія 2021
Структурний підрозділ: Філософський факультет
Назва дисципліни
Теорія й історія релігійного мистецтва
Код дисципліни
ВП.3.08.03
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПРН 6. Виявляти, перевіряти та узагальнювати інформацію щодо різноманітних контекстів культурної практики, визначати ступінь їх актуальності із застосуванням релевантних джерел, інформаційних, комунікативних засобів та візуальних технологій.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. До початку вивчення курсу студенти повинен знати основні характеристики релігійних традицій світу.
2. Вміти використовувати інформаційні і комунікаційні технологій; шукати, обробляти та аналізувати інформації з різних джерел; збирати та інтерпретувати інформацію щодо феноменів та явищ культури і мистецтва; аналізувати сутність, властивості та інші системні характеристики феномену релігії із застосуванням спеціальних методів релігієзнавства; застосовувати міждисциплінарний підхід при вивченні феноменів релігійного мистецтва.
3. Володіти елементарними навичками наукового дослідження та управління інформацією; здатністю до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел; здатністю використання інформаційних і комунікаційних технологій.
Зміст навчальної дисципліни
Теорія та історія релігійного мистецтва: зміст курсу та його місце у структурі релігієзнавчого знання Релігійне мистецтво та культове мистецтво: збіги та відмінності терміносистем Функції релігійного мистецтва Аксіологічні та гносеологічні особливості релігійного мистецтва Форми релігійного мистецтва Жанрова диференціація релігійного мистецтва Класифікація релігійного мистецтва з способом художнього втілення та формою чуттєвого сприйняття Релігійне мистецтво як естетичний феномен. Походження релігійного мистецтва. Релігійний зміст артефактів комплексу Гебекле-Тепе (Туреччина), наскальний живопис печери Ласко (Франція), Трипільська культура (Україна) Загальна характеристика особливостей релігійного мистецтва у національних релігіях Релігійні сюжети та мотиви у мистецтві тихоокеанського регіону (В’єтнам, Корея, Японія). Релігійне мистецтво Китаю. Сакральне мистецтво на близькому сході та країнах магрибу в епоху античності (Ассирія, Вавілон, Єгипет, Туніс, Марокко, Лівія, Алжир) Давньогрецьке релігійне мистецтво Релігійне мистецтво іудаїзму Феномен християнського мистецтва, історія становлення та регіональні особливості. Інкорпорація досягнень арабсько-мусульманської культури (культура Кордови) у загальноєвропейську спадщину здобутків цивілізації Релігійне мистецтво пізнього середньовіччя та епохи раннього нового часу на європейському континенті (Італія, Франція, Нідерланди, Німеччина) Релігійні сюжети і мотиви у сучасному європейському мистецтві та масовій культурі. Релігійні матеріальні цінності як об’єкт конфлікту.
Рекомендована та необхідна література
1. Демідко О. Історія образотворчого мистецтва та архітектури. К.: Ліра, 2021. 182 с. https://repository.mdu.in.ua/jspui/handle/123456789/2766 2. Шевнюк О.Л. Історія мистецтв: навчальний посібник, К.: Освіта України 2015. 452 с. http://enpuir.npu.edu.ua/handle/123456789/30160 3. Яковлев Є. Г. Мистецтво і світові релігії: Навч. посібник. - К.: Вища школа, 1989. - 224 с. 4. Шмагало Р.Т. Енциклопедія художньої культури. Львів: ЛНАМ, 2013.520 с. 5. Швед З.В. Теорія та історія релігійного мистецтва в системі релігієзнавчого знання // З.В.Швед // Софія. Гуманітарно-релігієзнавчий вісник. – № 2 (4). – 2015. – С.69-73
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
1.Усна доповідь, доповнення та участь у дискусіях на семінарах: 24 / 40 балів 2.Самостій робота (підготовка доповіді за темою «Необразотворче (виразне) релігійне мистецтво (архітектура, музика, хореографія)»): 12 / 20 балів 3.Самостій робота (підготовка доповіді за темою «Релігійні сюжети і мотиви у сучасному мистецтві та масовій культурі»): 12 / 20 балів Підсумкове оцінювання у формі заліку
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Зоя
Володимирівна
Швед
Кафедра релігієзнавства
Філософський факультет
Філософський факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра релігієзнавства
Філософський факультет