Естетика

Освітня програма: ОПП Культурологія 2021

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Естетика
Код дисципліни
ОК 9
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
ПРН 2. Аналізувати, коментувати, узагальнювати, наукові та аналітичні тексти культурологічного характеру. ПРН 4. Знати та розуміти теоретичні підходи до визначення культури, її проявів та форм існування. ПРН 6. Виявляти, перевіряти та узагальнювати інформацію щодо різноманітних контекстів культурної практики, визначати ступінь їх актуальності із застосуванням релевантних джерел, інформаційних, комунікативних засобів та візуальних технологій. ПРН 7. Розуміти чинники культурної динаміки, принципи періодизації культурних процесів, їх специфічні риси та характеристики. ПРН 8. Інтерпретувати культурні джерела (речові, друковані, візуальні, художні) з використанням спеціальної літератури та визначених методик, аргументовано викладати умовиводи щодо їх змісту.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. До початку вивчення цього курсу студенти мають знати основні етапи та характеристики історико-культурного процесу; основні історико-філософські теорії, зокрема методи філософії культури, теорії та історії культури; основні філософські поняття та категорії; 2. Вміти збирати та інтерпретувати інформацію щодо феноменів та явищ культури, культурних процесів та подій; застосовувати основні терміни, категорії и класифікації філософського знання в аналізі соціально-культурних явищ та процесів; виявляти сучасні тенденції художньої культури, прогнозувати перспективи їх розвитку з урахуванням особливостей перебігу культурних процесів в умовах глобалізації; 3. Володіти елементарними навичками наукового дослідження та управління інформацією; критичного ставлення та прогнозування стосовно політичних, , культурно-мистецьких подій та явищ; використання іншомовних фахових філософських інформативних джерел.
Зміст навчальної дисципліни
Частина курсу 1.Естетичне. Його сутність та основні форми. Естетична свідомість та її структура. Природа і розвиток естетичних категорій Процес художньої творчості. Структура творчого процесу.Естетичне сприйняття твору мистецтва Видова специфіка мистецтва Естетична культура та естетичне виховання. Частина курсу 2. Історична динаміка естетичної теорії та художньої практики.Загальна характеристика естетики Давнього Сходу. Символічна форма мистецтва. Антична естетика. Класична форма мистецтва.Ідеальний принцип видовища. Мімезис як базове поняття античної естетики.Загальна характеристика естетики Середньовіччя. Естетика Ренесансу та час «картини світу». Вираження як базове поняття модерної естетики.Загальна характеристика естетики Просвітництва. Романтична форма мистецтва. Естетична теорія І. Канта. Знак як базове поняття естетичної теорії модернізму. Естетичні теорії та практики постмодернізму.
Рекомендована та необхідна література
Панченко В. Мистецтво в контексті культури: Монографія / Панченко В. – К.: ТОВ Міжнародна фінансова агенція, 1998. – 192 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
1. Усна доповідь, доповнення та участь в дискусіях на семінарах: - 45 /75 балів 2. Письмова самостійна контрольна робота: - 15 /25 балів Підсумкове оцінювання у формі іспиту.Екзаменаційне оцінювання відбувається в письмовій формі. Білет складається з 2 питань, кожне з яких оцінюється за шкалою 20 білів, що в загальному підсумку дає 40 балів за іспит. Студент не допускається до іспиту, якщо під час семестру набрав менше, ніж 20 балів. Для отримання загальної позитивної оцінки з дисципліни оцінка за іспит не може бути меншою 24 балів.
Мова викладання
Українська