Філософія

Освітня програма: ОПП Культурологія 2021

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Філософія
Код дисципліни
ОК 7
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПРН 1. Мати навички критичного мислення, викладати у зрозумілий спосіб власні думки, здійснювати їх аргументацію. ПРН 2. Аналізувати, коментувати, узагальнювати, наукові та аналітичні тексти культурологічного характеру. ПРН 3. Створювати логічно і структурно організовані тексти з питань культурології, відповідно до спеціалізації. ПРН 6. Виявляти, перевіряти та узагальнювати інформацію щодо різноманітних контекстів культурної практики, визначати ступінь їх актуальності із застосуванням релевантних джерел, інформаційних, комунікативних засобів та візуальних технологій. ПРН 8. Інтерпретувати культурні джерела (речові, друковані, візуальні, художні) з використанням спеціальної літератури та визначених методик, аргументовано викладати умовиводи щодо їх змісту. ПРН 16. Визначати, формулювати та аргументувати власну громадянську та професійну позицію щодо актуальних суспільних питань.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. В результаті вивчення навчальної дисципліни студент повинен знати: предмет та функції філософії; світогляд та його історичні типи; генезис філософії та її співвідношення з іншими типами світогляду; специфіку та структуру філософського знання; основне коло філософських проблем; категоріальні визначення буття; розвиток уявлень про матерію в історії філософії; філософські аспекти проблеми руху; сучасні концепції простору та часу; історичні форми діалектики; альтернативи діалектики; основні принципи діалектики та зміст основних законів діалектики. 2. Вміти: розрізняти та виявляти специфіку різних типів світогляду; пов’язувати загальні філософські проблеми з вирішенням завдань у різних галузях сучасної науки; робити порівняльний аналіз філософського та конкретно-наукового тлумачення буття; 3. Володіти елементарними навичками наукового дослідження, розуміти сутність філософських проблем, тем, ідей, вміти аналізувати філософські та наукові тексти.
Зміст навчальної дисципліни
Частина 1. Засади філософського мислення Тема 1. Загальні уявлення про філософію Тема 2. Сутність філософії та особливості філософствування Тема 3. Світогляд: поняття, структура, типи Тема 4. Стратегії і напрями сучасної філософії Частина 2. Основні проблеми філософії Тема 5. Онтологія як філософське вчення про буття. Метафізика. Діалектика Тема 6. Свідомість як філософська проблема Тема 7. Філософія пізнання. Наука як соціокультурний та пізнавальний феномен. Тема 8. Cуспільство як предмет філософського аналізу Тема 9. Філософське осмислення людини Тема 10. Аксіологія (теорія цінностей) Тема 11. Філософське осмислення
Рекомендована та необхідна література
1. Історія української філософії: Підручник. – К.: Академвидав, 2008. 2. Пазенок В.С. Філософія: Навч. посіб. – К.: Академвидав, 2008. 3. Петрушенко В.Л. Філософія: Курс лекцій. Навчальний посібник. – 3-тє вид. перероблене та доповнене. – Львів, 2005. 4. Попов М.В. Філософія: підручник. – К.: ВСВ «Медицина», 2011. 5. Причепій Є.М., Черній А.М., Чекаль Л.А. Філософія: Підручник. – К.: Академвидав, 2008. 6. Філософія: Навч. посіб. / Л.В. Губерський, І.Ф. Надольний, В.П. Андрущенко та ін. За ред. І.Ф. Надольного. – 6-те вид., випр. і доп. – К.: Вікор, 2006. 7. Філософія: підручник для студентів вищих навчальних закладів / кол. авторів за ред.Л.В. Губерського. – Харків: Фоліо, 2013.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Оцінювання семестрової роботи: 1. Усна доповідь, доповнення та участь в дискусіях на семінарах: 28/44 балів 2. Самостійна робота (есе): 2/6 балів 3. Контрольна робота: 6/10 балів Семестрову кількість балів формують бали, отримані студентом у процесі засвоєння матеріалу з усіх частин навчальної дисципліни. Загальна семестрова оцінка складається із балів, отриманих за аудиторну роботу (усні доповіді, доповнення та участь в дискусіях на семінарах), самостійну роботу (есе) та контрольні роботи. Всі види робіт в семестрі мають в підсумку: - в максимальному вимірі - 60 балів - в мінімальному вимірі - 36 балів Підсумкове оцінювання у формі іспиту: Іспит у письмовій формі - 24/40 балів
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра теоретичної і практичної філософії
Філософський факультет