Перцепційна географія

Освітня програма: Природнича географія

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Перцепційна географія
Код дисципліни
ВБ 2.01
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПР03. Пояснювати особливості організації географічного простору ПР07. Визначати основні характеристики, процеси, історію і склад ландшафтної оболонки та її складових ПР15. Розуміти основні концепції, теоретичні та практичні проблеми в галузі природничих наук, що необхідні для аналізу і прийняття рішень в сфері екології, охорони довкілля та оптимального природокористування
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати основні теоретичні положення та методи вивчення компонентів географічного середовища та впливу людини на них. 2. Знати основні положення фізики, які визначають акустичні, оптичні, механічні та інші риси ландшафтів, які сприймаються сенсорними органами людини. 3. Знати можливості математичної статистики для обробки, узагальнення та синтезу інформації про сприйняття людиною географічних феноменів. 4. Вміти встановлювати характер взаємозв’язків між причинами виникнення, наслідками і шляхами розв’язання геоекологічних проблем.
Зміст навчальної дисципліни
Дана навчальна дисципліна присвячена вивченню основних закономірностей сенсорного сприйняття ландшафту, механізмів когнітивної обробки інформації про географічні феномени, формуванню образу місця, ландшафту, регіону, формуванню стереотипів регіонів, міст та інших географічних просторових об’єктів. Дисципліна «Перцепційна географія» спрямована на засвоєння студентами знань і практичних навичок застосування концепцій та методів когнітивної та соціальної психології для вивчення сприйняття людиною та соціальними групами географічних просторових феноменів – місця, ландшафту, регіонів різних типів, міста тощо, а також динамічних процесів у географічному середовищі, зокрема стихійних лих та антропізації простору.
Рекомендована та необхідна література
1. Голубцов О.Г. Образ ландшафту: аналіз і оцінювання у ландшафтному плануванні. Український географічний журнал. 2018, 1(101). С. 15-23. https://doi.org/10.15407/ugz2018.01.015 2. Гродзинська О.Ю. Перцепційне районування території України. Ландшафт як інтегруюча концепція ХХІ сторіччя. Київ, 1999. С. 166–170. 3. Гродзинська О.Ю. Конструктивно-географічний аналіз сприйняття ландшафтів і регіонів України: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. геогр. наук: спец. 11.00.11 “Конструктивна географія”. Київ, 2009. 20 с. 4. Гродзинська О.Ю. Перцепційні риси образів ландшафтів. Фізична географія і геоморфологія. 2013. Вип. 2(70). С. 154–162.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття, іспит.
Методи та критерії оцінювання
Усне опитування, бліц опитування, тести, презентації, дискурс. Pекомендований мінімум для допуску – 36 балів. Для студентів, які набрали сумарно меншу від 36 балів (рекомендований мінімум) кількість, обов’язковою умовою для отримання допуску до іспиту є написання рефератів по питанням пропущених чи недостатньо засвоєних тем. Підсумкове оцінювання у формі іспиту проводиться в письмовому форматі. Максимальна кількість балів на іспиті – 40, мінімальна кількість балів, що додаються до семестрових – 24 (60% максимальної кількості балів, відведених на іспит).
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Олена Петрівна Гавриленко
Фізичної географії та геоекології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Фізичної географії та геоекології
Географічний факультет