Водообмін поверхневих та підземних вод та методи його оцінки

Освітня програма: Гідрологія та інтегроване управління водними ресурсами

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Водообмін поверхневих та підземних вод та методи його оцінки
Код дисципліни
ОК.06
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПР01. Аналізувати особливості природних та антропогенних систем і об'єктів геосфер Землі. ПР05. Планувати і здійснювати наукові експерименти, писати наукові роботи за фахом. ПР07. Знати сучасні методи дослідження Землі та її геосфер і вміти їх застосовувати у виробничій та науководослідницькій діяльності. ПР12.Моделювати геосферні об’єкти і процеси, застосовуючи картографічні і математичні методи та геоінформаційні технології. ПР13. Ідентифікувати та класифікувати відомі і реєструвати нові об’єкти в складі геосфер, їхні властивості, явища та процеси, їм притаманні.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знання теоретичних основ водообміну та глобального гідрологічного циклу на Землі, про формування стоку ґрунтових та глибоких підземних вод до річок, розрахунків водообміну між поверхневими і ґрунтовими водами; 2. Володіння елементарними навичками водно-балансових розрахунків, статистичної обробки рядів гідрологічних та гідрогеологічних даних; 3. Володіння методами синтезу та аналізу інформації.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна присвячена вивченню теоретичних і методичних засад водообміну між поверхневими і грунтовими водами та розрахунків складових водного балансу що являють водообмінні процеси (бічний приплив/відтік, фільтраційні втрати, тощо), у контексті таких основних питань: загальні риси глобального гідрологічного циклу, участь підземних вод у формуванні річкового стоку, в т.ч. його якості; сутність методів розрахунку притоку підземних вод до річок; методи вивчення циклічності у коливаннях показників режиму річок та ґрунтових вод; зміни характеру водообміну та водних ресурсів під впливом глобального потепління.
Рекомендована та необхідна література
1. Загальна гідрологія: підручник / В.К. Хільчевський, О.Г. Ободовський, В.В. Гребінь та ін. – К.: Видавничо- поліграфічний центр «Київський університет», 2008. – 398 с. 2. Камзіст Ж.С., Шевченко О.Л. Гідрогеологія України. Навч. посібник. К.: Фірма Інкос, 2009. – 613 с. 3. Водне господарство в Україні / за ред. А. Яцика, В. Хорєва. – К.: Генеза, 2000. – 456 с. 4. Шестопалов В.М., Огняник Н.С., Дробноход Н.И. Водообмен в гидрогеологических структурах Украины. Водообмен в нарушенных условиях. К.: Наукова думка, 1991 - 528 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні роботи, самостійна робота, захисти самостійно виконаних практичних робіт, модульна контрольна робота, іспит
Методи та критерії оцінювання
Упродовж семестру, після завершення відповідних тем, проводяться тематичні письмові контрольні роботи із відкритими питаннями. Обов’язковим для іспиту є написання контрольних робіт за змістовими модулями, виконання всіх практичних робіт. Для студентів, які набрали сумарно меншу кількість балів ніж критично-розрахунковий мінімум – 36 балів для одержання допуску до іспиту обов’язковою умовою є написання рефератів на недостатньо засвоєні теми. Максимальна кількість балів на екзамені - 40 балів, мінімальна кількість балів, які додаються до семестрових – 24 бали (60% максимальної кількості балів, відведених на іспит). Студенти, які набрали впродовж семестру сумарно меншу кількість балів ніж критично-розрахунковий мінімум – 20 балів до складання іспиту не допускаються. Рекомендований мінімум для допуску до іспиту – 36 балів.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Олексій Леонідович Шевченко
Гідрології та гідроекології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Гідрології та гідроекології
Географічний факультет