Оцінка ландшафтних і екосистемних послуг

Освітня програма: ПРИРОДНИЧА ГЕОГРАФІЯ магістри 2022

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Оцінка ландшафтних і екосистемних послуг
Код дисципліни
ОК 16
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
1. Аналізувати взаємодії та взаємозалежності в навколишньому природному середовищі з ураху- ванням його територіальної диференціації (ПРН-8) 2. Застосовувати методи аналізу змін стану ландшафтів і регіонів при різних сценаріях їх розвитку (ПРН-14) 3. Використовуючи знання принципів сталого розвитку, розробляти науково-обґрунтовані рекомен- дації для підтримки управлінських рішень в раціональному природокористуванні (ПРН-16)
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування дисциплін «Основи геоекології», «Геоекологічні проблеми України», «Геоекологічна експертиза», «Екологічний моніторинг», «Заповідна справа», «Природно-географічне моделювання», «Ландшафти України». 2. Вміти встановлювати характер взаємозв’язків між причинами і наслідками деградації ландшафтних і екосистемних послуг та шляхами їх відновлення. 3. Вміти аналізувати негативні наслідки втрати життєво важливих послуг, що надаються екосистемами і ландшафтами, через нерегламентовану господарську діяльність людини. 4. Знати основні теоретичні положення сучасних напрацювань у сфері економічної оцінки екосистемних товарів і послуг, формування ринків екосистемних і ландшафтних послуг, удосконалення економічного механізму природокористування через запровадження платежів за такі послуги. 5. Знати сучасні кількісні та якісні методи досліджень природних та перетворених ландшафтів та екосистем, визначення нормативів чистоти
Зміст навчальної дисципліни
Дана навчальна дисципліна присвячена вивченню ландшафтних і екосистемних послуг, а також самих екосистем і ландшафтів як інтегральної форми ресурсу; основ економічної оцінки екосистемних товарів і послуг, формування ринків екосистемних послуг, удосконалення економічного механізму природокористування через запровадження платежів за такі послуги. Дисципліна «Оцінка ландшафтних і екосистемних послуг» спрямована на поглиблення теоретичних і прикладних знань, формування у магістрів спеціальних професійних, соціальних та особистісних компетенцій, накопичення знань щодо можливості критичного мислення, аналізу і синтезу, здатності шукати, обробляти та аналізувати інформацію з різних джерел, здатності визначати,формулювати і розв’язувати численні проблеми, зумовлені порушенням принци- пів інтеграції екосистем та їх послуг у прийняття рішень.Окремими складовими дисципліни є вивчення: внутрішньої природи ландшафтних і екосистемних послуг, а також життєво важливих вигод від них для суспільства; підходів до врахування регіональних особливостей формування таких вигод, належної оцінки реципієнтами можливостей своїх екодонорів, механізмів та інституційних передумов до становлення компенсаторного механізму між продуцентами екосистемних послуг та їх споживачами; підходів до залучення ландшафтних і екосистемних послуг у сферу екологічної політики, формування національного і регіональних ринків цих послуг. Функціональний блок дисципліни передбачає опанування такими складовими, як здатність застосовувати базові знання природничих наук та інформаційних технологій у оцінці ландшафтних і екосистемних послуг, здатність застосовувати кількісні та якісні методи дослідження екосистем і ландшафтів, здатність самостійно досліджувати, аналізувати просторово-часові зміни екосистем для цілей раціонального природокористування і охорони природи.
Рекомендована та необхідна література
1. Василюк О., Ільмінська Л. Екосистемні послуги. Огляд. Ржищів: БО «БФ «Фонд захисту біорізноманіття України», 2020. 84 с. 2. Гавриленко О.П. Екогеографія України: навч. посіб. Київ: Знання, 2008. 646 с. 3. Гавриленко О.П. Екологія з основами геоекології: підручник. Riga: LAP LAMBERT Academic Publishing, 2018. 462 с. 4. Гавриленко О.П. Геоекологія і природокористування: монографія. Київ: Вида- вець Бихун В.Ю., 2018. 393 с. 5. Гавриленко О.П. Управління екосистемними послугами: стратегія запрова- дження в Україні. Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. 2018. No 1(70). С. 29-35. 6. Гродзинський М.Д. Ландшафтна екологія: підручник. Київ: Знання, 2014. – 550с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
практичне заняття, аналітична доповідь,дискусія, вирішення конкретних завдань та ситуацій
Методи та критерії оцінювання
виконання творчих аналітичних робіт, презентація, дискурс,залік
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Олена Петрівна Гавриленко
Фізичної географії та геоекології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Фізичної географії та геоекології
Географічний факультет