Екологічний менеджмент

Освітня програма: ТРАНСКОРДОННЕ ЕКОЛОГІЧНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО бакалавр 2022

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Екологічний менеджмент
Код дисципліни
ОК 41
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
7 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
1. Називати та відтворювати основні положення законодавства, національних і міжнародних стандартів що визначають критерії якості довкілля, а також систему управління ними (ПРН 1). 2. Володіти державною та іноземною (ними) мовами (ПРН 11). 3. Встановлювати зв’язки з експертами неурядових та урядових організацій та інституцій в галузі транскордонного екологічного співробітництва (ПРН 13). 4. Аргументовано відстоювати свої погляди у розв’язанні професійних завдань (ПРН 19). 5. Приймати обґрунтовані рішення та нести відповідальність за результати своєї професійної діяльності (ПРН 21).
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування дисциплін «Біогеографія», «Основи геоекології», «Ландшафтознавство», «Ґрунтознавство», «Заповідна справа», «Екологічний моніторинг», «Глобальні екологічні проблеми», «Методи експертної оцінки довкілля». 2. Вміти розрізняти екологічно небезпечні складові різних видів діяльності людини, розуміти механізм їхнього впливу на довкілля та наслідки для природи і самої людини. 3. Вміти аналізувати нормативно-правові акти екологічного спрямування з метою самостійного моделювання екологічних ситуацій з орієнтацією на управління ними. 4. Знати основні теоретичні положення екологічного управління, його види і функції, а також головні відмінності екологічного управління від екологічного менеджменту.
Зміст навчальної дисципліни
Дана навчальна дисципліна присвячена вивченню основних засад екологічного менеджменту і маркетингу, інноваційного підприємництва; економіки замкнутого циклу; принципів та сучасних методик, що застосовуються у процесі розробки і реалізації екологічних інноваційних проектів, а також формуванню умінь і навичок щодо запровадження системи 4 екологічного менеджменту на підприємствах. Дисципліна «Екологічний менеджмент» спрямована на поглиблення теоретичних екологічних знань, формування у студентів спеціальних професійних, соціальних та особистісних компетенцій, накопичення знань щодо можливості критичного мислення, аналізу і синтезу, здатності шукати, обробляти та аналізувати інформацію з різних джерел, здатності визначати, формулювати і розв’язувати проблеми у сфері природничої географії та екологічного менеджменту. Окремими складовими дисципліни є вивчення принципів та методів застосування загальних і спеціальних інструментів СЕМ, спрямованих на прийняття ефективних управлінських рішень у системі забезпечення еколого-збалансованої діяльності господарських об’єктів; визначення екологічних аспектів діяльності підприємств та оцінювання їх впливу на компоненти довкілля; забезпечення економічних та екологічних пріоритетів підприємства, у тому числі екологічності процесів виробництва і споживання. Функціональний блок дисципліни передбачає опанування такими складовими, як здатність застосовувати базові знання природничих наук та інформаційних технологій в аудиторській і маркетинговій діяльності, здатність застосовувати кількісні та якісні методи дослідження виробничого впливу на довкілля, здатність самостійно аналізувати діяльність підприємств у відповідності до чинного екологічного законодавства України та міжнародних норм для цілей раціонального природокористування і охорони довкілля. Окрема увага приділяється аналізу сучасної екологічної політики і діяльності природоохоронних міжнародних організацій.
Рекомендована та необхідна література
1. Гавриленко О.П. Екологія з основами геоекології: підручник. Riga: LAP LAMBERT Academic Publishing, 2018. 462 с. 2. Гавриленко О.П. Геоекологія і природокористування: монографія. Київ: Видавець Бихун В.Ю., 2018. 393 с. 3. Гавриленко О.П., Шищенко П.Г. Геоекологічні проблеми України: підручник. Київ: ПВТП «LAT&K», 2022. 379 с. 4. Галушкіна Т.П., Грановська Л.М., Кисельова Р.А. Екологічний менеджмент та аудит: навч. посіб. Херсон: Олді-Плюс, 2019. 455 с. 5. Дудкін П.Д. Екологічне управління бізнесом в умовах євроінтеграції: навч. посіб. Тернопіль: ФОП Паляниця В.А., 2018. 200 с. 6. Міронова Н.Г., Білецька Г.А. Екологічна стандартизація і сертифікація: навч. посіб. Львів: Новий Світ-2000, 2018. 140 с. 7. Сафранов Т.А., Губанова О.Р., Лукашов Д.В. Еколого-економічні основи природокористування: навч. посіб. Львів: Новий Світ-2000, 2018. 349 с. 8. Шищенко П.Г., Гавриленко О.П. Геоекологія України: підручник. Київ: ДП «Прінт Сервіс», 2017. 494 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
аналітична доповідь, дискусія, вирішення конкретних завдань
Методи та критерії оцінювання
виконання творчих аналітичних робіт, Case study, презентації, дискурс, залік
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Олена Петрівна Гавриленко
Фізичної географії та геоекології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Фізичної географії та геоекології
Географічний факультет