Вступ до мовознавства
Освітня програма: Переклад з англійської та другої західноєвропейської мови
Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології
Назва дисципліни
Вступ до мовознавства
Код дисципліни
ННД.01.01
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
2
Результати навчання
ПРН 2. Ефективно працювати з інформацією: добирати необхідну інформацію з різних джерел, зокрема з фахової літератури та електронних баз, критично аналізувати й інтерпретувати її, впорядковувати, класифікувати й систематизувати. ПРН 7. Розуміти основні проблеми філології та підходи до їх розв’язання із застосуванням доцільних методів та інноваційних підходів. ПРН 12. Аналізувати мовні одиниці, визначати їхню взаємодію та характеризувати мовні явища і процеси, що їх зумовлюють. ПРН 17. Збирати, аналізувати, систематизувати й інтерпретувати факти мови й мовлення й використовувати їх для розв’язання складних задач і проблем у спеціалізованих сферах професійної діяльності та/або навчання.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Володіти елементарними навичками аналізу та інтерпретації окремої мови на всіх рівнях її структури відповідно до начальних програм середньої школи – фонетичному, морфологічному, лексичному, фразеологічному, синтаксичному, стилістичному з урахуванням погляду на мову як найважливішого засобу людського спілкування, неодмінну ознаку етносу і нації; викладати свої знання досконалою українською літературною мовою.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна передбачає ознайомлення студентів з основами загальнолінгвістичних знань, базовими положеннями теорії мови, найважливішими методами і прийомами дослідження такого багатоаспектного явища як мова і спирається у своїх основах на науково-дослідницькі принципи і лінгводидактичні пріоритети сучасної теорії мови і водночас враховує у своїй соціолінгвістичній частині значні зміни соціально-світоглядного характеру, що сталися останніми роками в Україні як демократичній державі. Курс складається з чотирьох основних розділів: вступний; зовнішній аспект вивчення мови; внутрішній аспект вивчення мови, а також порівняльно-зіставний аспект вивчення мови.
Рекомендована та необхідна література
Вступ до мовознавства : підручник [І.О.Голубовська, С.М.Лучканин, В.Ф.Чемес та ін.]; за ред. І. О. Голубовської. К.: ВЦ «Академія», 2016. 320 с. (серія «Альма-матер»).
Вступ до мовознавства. Ч.1. Навчальний посібник. К.: Київський університет, 2007. 99 с.
Вступ до мовознавства. Ч.2. Навчальний посібник. К.: Київський університет, 2010. 223 с.
Кочерган М. П. Вступ до мовознавства. К: Академія, 2000. 368 с.
Кочерган М. П. Загальне мовознавство. К: Академія, 2003. 464 с.
Основи лінгвістичних знань : навч. посібник / І. Р. Корольов, Ю. О. Письменна, З. В. Рожченко. К.: ВПЦ «Київський університет», 2013. 287 с.
Основи мовознавства : підручник / І. О. Голубовська, С.М. Лучканин, В.Ф. Чемес та ін.; за заг. ред. І. О. Голубовської. К.: ВПЦ «Київський університет», 2018. 511 с.
Селіванова О. О. Сучасна лінгвістика: напрями та проблеми: підручник. Полтава : Довкілля-К, 2008. 712 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Усна відповідь, доповнення, участь у дискусії, контрольна робота з відкритими відповідями, творче завдання (есей, презентація, рецензія), доповідь-аналіз наукової літератури, іспит
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань здійснюється за системою ECTS, яка передбачає дворівневе оцінювання засвоєного матеріалу, зокрема оцінювання теоретичної підготовки, що складає 40% від загальної оцінки, та оцінювання практичної підготовки, що складає 60% загальної оцінки. Усна відповідь оцінюється у 5 балів, за доповнення можна отримати додатково 2, за доповідь-аналіз наукової літератури максимально нараховується 6 балів, за творче завдання (есей, презентація, рецензія) – до 11 балів і контрольна робота з закритими відповідями оцінюється максимально на 10. Усі види робіт, форми їх контролю та критерії оцінювання детально писані у робочій програмі навчальної дисципліни.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Валерій
Федорович
Чемес
Кафедра загального мовознавства, класичної філології та неоелліністики
Навчально-науковий інститут філології
Навчально-науковий інститут філології
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра загального мовознавства, класичної філології та неоелліністики
Навчально-науковий інститут філології