Історія зарубіжної та української культури

Освітня програма: ОПП Релігієзнавство 2021

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Історія зарубіжної та української культури
Код дисципліни
ОК.04
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
ПРН1. Вільно спілкуватися з професійних питань державною та іноземною мовами усно і письмово, використовувати мови для ефективної міжкультурної комунікації ПРН4. Організовувати процес навчання і самоосвіти. ПРН16. Мати навички управління комплексними діями або проєктами при розв’язанні складних проблем у професійній діяльності, нести відповідальність за прийняття рішень у непередбачуваних умовах.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Вимоги до вибору навчальної дисципліни: 1. До початку вивчення даного курсу студенти повинні мати загальноосвітні уявлення про головні чинники появи культури, її сутнісні засади, знати основні етапи історичного розвитку людства в їх провідних культуротворчих спрямуваннях, специфічні відмінності сучасної культури. 2. Вміти виокремлювати, критично аналізувати й коректно інтерпретувати культурознавчу інформацію щодо історії культури, її соціодинаміки, закономірностей розвитку та феноменів, розкривати їх соціокультурні чинники, оперуючи необхідними філософськими й культурологічними категоріями та поняттями, відповідними теоретичними джерелами. 3. Володіти елементарними навичками збирання та узагальнення інформації, систематизації отриманих знань, експертного ставлення до культуротворчих процесів і явищ, порівняльного аналізу, використання іншомовних фахових культурознавчих джерел.
Зміст навчальної дисципліни
Курс «Історія зарубіжної та української культури» належить до переліку обов’язкових дисциплін та викладається у І семестрі І курсу бакалавріату. Перша частина курсу знайомить студентів із генезисом зарубіжної культури як результатом саморозвитку людини, здійсненого в історично конкретних обставинах її існування, починаючи з первісності до нашого часу. Визначаються предмет, завдання, теоретичні засади, теоретико-методологічні основи навчальної дисципліни. З′ясовуються антропні чинники культури, її перманентного руху, постійності змін та появи новацій. Головна увага приділяється європейському культурному ареалу, що розглядається у різноманітті його культурних моделей в історичній послідовності етапів їх розвитку з використанням принципів компаративістики, з урахуванням значення кожної як загальнолюдського надбання. З позицій розуміння єдиносутнісності культур характеризується явище мультикультуралізму. Пояснюється вплив на розвиток культури процесів глобалізації.
Рекомендована та необхідна література
1. Історія світової культури: Навч. посіб./ Кер. авт. кол. Л.Т.Левчук. – 3-тє вид., перероб. і доп. – К.: Центр. учбов. літер., 2010. 2. Історія світової культури. Культурні регіони: Навч. посібник /Керівник авт. Колективу Л.Т.Левчук. 3- тє вид., перероб. і доп. – К.: Либідь, 2000. 3.Історія української культури / За загал. ред. І.Крип’якевича. – 3-тє вид., стереотип. – К.: Либідь, 2000. 4.Культурологія: підручник для студентів вищих навчальних закладів / кол. Авторів; за ред. А.Є.Конверського; худож.-оформлювач Ю.Ю.Романіка. – Харків: Фоліо, 2013. 5.Культура українського народу: Навч. посібник / В.М.Русанівський, Г.Д.Вервес,М.В.гончаренко та ін. – К.: Либідь, 1994.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Екзаменаційне оцінювання відбувається в письмовій формі. Білет складається з 2 питань, кожне з яких оцінюється за шкалою 20 білів, що в загальному підсумку дає 40 балів за іспит. Студент не допускається до іспиту, якщо під час семестру набрав менше, ніж 20 балів. Для отримання загальної позитивної оцінки з дисципліни оцінка за іспит не може бути меншою 24 балів. У випадку, коли студент на іспиті набрав менше 24 балів, вони не додаються до семестрової оцінки (незалежно від кількості балів, отриманих під час навчального періоду). В екзаменаційній відомості у колонці «бали за іспит/ екзамен» ставиться «0», а в колонку «підсумкова оцінка з дисципліни» переноситься лише кількість балів, отриманих під час семестру. Рекомендований мінімум допуску до іспиту – 36 балів Таким чином, підсумкова оцінка з дисципліни (мінімум 60, максимум 100 балів) складається із суми кількості балів за семестр (мінімум 36, максимум 60 балів) та екзаменаційної роботи (мінімум 24, максимум 40 балів).
Мова викладання
українська