Фізична географія материків та океанів

Освітня програма: Геоморфологія та природопізнавальний туризм

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Фізична географія материків та океанів
Код дисципліни
ОК 17
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Р03. Пояснювати особливості організації географічного простору залежно від рельєфу, сучасного та давнього геоморфогенезу території. Р06. Використовувати інформаційні технології, картографічні та геоінформаційні моделі при вивченні процесів формування і розвитку рельєфу земної поверхні, організації та функціонування галузі природопізнавального туризму. Р07. Визначати основні характеристики, процеси, історію і склад ландшафтної оболонки вцілому та геоморфосистем зокрема. Р09. Аналізувати склад і будову природних і соціосфер, що входять до предметної сфери геоморфології та природопізнавального туризму на різних просторово-часових рівнях.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знання теоретичних основ формування природних закономірностей географічної зональності та висотної поясності Володіння елементарними навичками аналізу, синтезу, індукції та дедукції.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна є однією з базових при підготовці бакалаврів з географії, яка сприяє здобуттю навиків орієнтування у просторі та часі, дозволяє розширити географічну картину світу. Вона спрямована на формування у студентів глибоких комплексних знань про особливості природи материків та Світового океану. Окремими складовими дисципліни є вивчення просторової диференціації географічної оболонки, історії геологічного розвитку й тектоніко-орографічної будови, кліматичних особливостей, поверхневих вод, ґрунтів та рослинності, критеріїв виділення природних зон й таксономічних одиниць фізико-географічного районування материків. Особлива увага при вивчені курсу спрямована на аналіз природних умов та ресурсів, питаннях збереження видового різноманіття флори, фауни та природних ландшафтів в цілому. Функціональний блок дисципліни передбачає опанування такими складовими, як здатність використовувати географічні поняття, концепції, теорії, ідеї, принципи для пояснення явищ і процесів на різних просторових рівнях від глобального до локального.
Рекомендована та необхідна література
1. Фізична географія материків та океанів. Т 2. Європа / за ред. П.Г. Шищенка. К. 2010. 2. Фізична географія материків та океанів. Т 1. Азія / за ред. П.Г. Шищенка. К. 2009. 3. Фізична географія материків та океанів. Т 2. Європа /П.Г. Шищенко, В.В. Удовиченко, Ю.А. Олішевська та ін., за ред. П.Г. Шищенка. К. 2010 4. Удовиченко В.В. Фізична географія материків і океанів: Навчально-методичний комплекс (для студентів вищих навчальних закладів). – Суми, 2007. 5. Панасенко Б.Д. Фізична географія материків та океанів: Навчальний посібник. Частина ІІ. Євразія. Вінниця: ГІПАНІС, 2005. 6. Половина І.П. Фізична географія Європи: Навч. посібник для студентів географ. спеціальностей вищих навч. закладів. – К.: «АртЕк», 1998
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, практичне заняття, самостійна робота.
Методи та критерії оцінювання
Практичні заняття, контрольна робота (тест). Рекомендований мінімум для допуску – 36 балів. Для студентів, які набрали сумарно меншу від 36 балів (рекомендований мінімум) кількість, обов’язковою умовою для отримання допуску до заліку є написання рефератів по питанням пропущених чи недостатньо засвоєних тем. Підсумкове оцінювання у формі іспиту проводиться в письмовому форматі. Максимальна кількість балів на заліку– 40, мінімальна кількість балів, що додаються до семестрових – 24 (60% максимальної кількості балів, відведених на залік).
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Іван Олександрович Діброва
Фізичної географії та геоекології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Фізичної географії та геоекології
Географічний факультет