Геоморфологія
Освітня програма: Природнича географія
Структурний підрозділ: Географічний факультет
Назва дисципліни
Геоморфологія
Код дисципліни
ОК 14
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
ПР03. Пояснювати особливості організації географічного простору.
ПР04. Аналізувати географічний потенціал території
ПР07. Визначати основні характеристики, процеси, історію і склад ландшафтної оболонки та її складових.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знання будови, функціонування процесів та взаємозв’язків у літосфері, гідросфері та атмосфері Землі, обізнаність з геологічною будовою та геологічними процесами Землі, з основами мінералогії та петрографії, гідрології суходолу та метеорології й кліматології. 2. Володіння прийомами пошуку, аналізу, оцінювання фактичного матеріалу і фахової літератури та інших джерел інформації щодо феноменів природи геологічного та геоморфологічного характеру та наявними геоінформаційними програмами.
Зміст навчальної дисципліни
Зміст дисципліни послідовно розкриває основні риси статусу геоморфології та методологічно витриманий ланцюжок знань про одну з найважливіших наук про Землю, а саме: основні методологічні положення та етапи становлення геоморфології, загальні закономірності формування рельєфу земної поверхні, характеристику основних чинників формування рельєфу, таких, як ендогенні (будову земної кори, діяльність її тектонічних рухів, особливості геологічної будови верхньої частини літосфери, властивості гірських порід щодо їхньої рельєфоутворюючої ролі, різновиди рельєфоутворюючого впливу магматизму), які обумовлюють різноманіття морфоструктури земної поверхні, та екзогенні (прямий та опосередкований вплив сонячного тепла, різні види його впливу на гідросферу та атмосферу, відображені складними механізмами роботи екзогенних геоморфологічних процесів та формуванням відповідної морфоскульптури). Дисципліна містить навчальні положення щодо методів польових та камеральних геоморфологічних досліджень, а також обґрунтування структури наукових та різноманіття прикладних напрямків геоморфології.
Рекомендована та необхідна література
1. Стецюк В.В., Ковальчук І.П. Основи геоморфології. – К. : Вища школа, 2005.
2. Стецюк В.В., С. В. Міхелі, Т.І. Ткаченко Лабораторний практикум із загальної геоморфології - «Обрії», Київ, 2008
3. Стецюк В.В. С. В. Міхелі, Т.І. Ткаченко. Геоморфологія. Курс лекцій - «Обрії», Київ, 2008.
4. Рудько Г.І., Адаменко О.М., Чепіжко О.В., Крочак М.Д. Геологія з основами геоморфології : підруч. для студ. еколог. і географ. спец. вищ. навч. закл., 2018.
5. Сивий М., Дем’янчук П. Геологія з основами геоморфології: підручник / Т.: ФОП Осадца Ю.В., 2021.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, практичне заняття
Методи та критерії оцінювання
Оцінювання практичних робіт, тест, опитування, іспит. Максимальна кількість балів на іспиті – 40 балів, мінімальна кількість балів, які додаються до семестрових – 24 бали (60% максимальної кількості балів, відведених на екзамен). Для отримання загальної позитивної оцінки з дисципліни оцінка за екзамен не може бути меншою 24 балів. Студент допускається до екзамену за умови виконання всіх передбачених планом практичних робіт. Рекомендований мінімум для допуску до екзамену – 36 балів.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Володимир
Васильович
Стецюк
Землезнавства та геоморфології
Географічний факультет
Географічний факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Землезнавства та геоморфології
Географічний факультет