Природоохоронна справа в умовах урбанізованого середовища

Освітня програма: Ландшафтний дизайн урбанізованого середовища (магістр)

Структурний підрозділ: Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”

Назва дисципліни
Природоохоронна справа в умовах урбанізованого середовища
Код дисципліни
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПР2. Організовувати та здійснювати роботи з урбомоніторингу і інвентаризації на об'єктах СПГ, природних і культурних ландшафтів та складання кадастру зелених насаджень. ПР7. Здійснювати ефективне управління об'єктами СПГ, природними і культурними ландшафтами з урахуванням технологічних, правових, економічних, екологічних та інших аспектів. ПР11. Проектувати території площ, магістралей і вулиць, пішохідних зон, смуг відведення лінійних об'єктів, зон заміського відпочинку і туризму, лісопарків, територій лікарняних комплексів і курортів, санітарно-захисних зон, меліоративних деревних насаджень, реабілітації порушених ландшафтів техногенних територій. ПР13. Організовувати навчально-пізнавальну діяльність студентів. ПР15. Організовувати та виконувати просвітницьку природоохоронну діяльність серед населення. ПР17. Збирати, обробляти, аналізувати і систематизувати науково-технічну інформацію, обирати оптимальні методи і методики дослідження, робити висновки.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати – основи з дисциплін освітньо-професійної програми «Ландшафтний дизайн та озеленення» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти (основи морфології та систематики рослин, фітоценології, екології, флорології, географії рослин в рамках нормативних, спеціальних дисциплін та польових практик, що викладались в попередні роки навчання). 2. Вміти – самостійно працювати з науково-методичною літературою, виконувати практичні роботи, ідентифікувати ботанічні об’єкти в об’ємі, що визначений нормативними та спеціальними дисциплінами, що викладались у попередні роки навчання. 3. Володіти елементарними навичками роботи з документами, матеріалами та обладнанням, що використовуються екологічній лабораторії, користування ключами для визначення таксонів різного рангу, здійснення ідентифікації рослин та аналізу даних геоботанічних описів.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна висвітлює питання охорони довкілля, раціонального природокористування та ресурсозбереження на урбанізованих територіях; формує комплекс знань про джерела і прояви сучасної екологічної кризи та шляхи її подолання, перспективи взаємодії економічних, правових, технічних та ін. заходів; поглиблює почуття відповідальності за стан довкілля, усвідомлення людини як частки природи та сталого розвитку природи і суспільства. Дисципліна висвітлює питання міжнародного та вітчизняного екологічного законодавства у сферах екологічної безпеки, природоохоронних стратегій, раціонального природокористування, аутфітосозології, синфітосозології та заповідної созології, знайомить із проблематикою занесення чужинних видів та спрямована на набуття вміння виявляти та своєчасно застосувати заходи по усуненню небезпечних напрямків природокористування в умовах урбанізованого середовища.
Рекомендована та необхідна література
1. Андрієнко Т.Л., Онищенко В.А., Клєстов М.Л., Прядко 0.І., Арап Р.Я. Система категорій природно-заповідного фонду України та питання її оптимізації. – Київ: Фітосоціоцентр, 2001.-60с. 2. Екологічна безпека – запорука сталого розвитку України. Студії з україністики / М.М. Мусієнко. – К.:Либідь, 2004. – С.294-313. 3. Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища» // Відомості Верховної Ради України (ВВР). – 1991. – No 41. – С.546. 4. Закон України про природно-заповідний фонд України // Відомості Верховної Ради України. - 1992. - С. 502-504. 5. Зелена книга України / Ред. Я.П. Дідух. – К.: Альтерпрес, 2009. – 448 с
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції; практичні роботи; самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
1. Контрольна робота 1 2. Контрольна робота 2 3. Оцінювання виконання практичних робіт 3. Оцінювання презентації/доповіді Підсумкове оцінювання: у формі іспиту
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра Біології рослин
Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”