Фізіологія вегетативної нервової системи

Освітня програма: БІОЛОГІЯ (бакалавр) ЗАОЧНА

Структурний підрозділ: Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”

Назва дисципліни
Фізіологія вегетативної нервової системи
Код дисципліни
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
9 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПР03. Планувати, виконувати, аналізувати дані і презентувати результати експериментальних досліджень в галузі біології. ПР12. Демонструвати знання будови, процесів життєдіяльності та функцій живих організмів, розуміти механізми регуляції фізіологічних функцій для підтримання гомеостазу біологічних систем. ПР19. Застосовувати у практичній діяльності методи визначення структурних та функціональних характеристик біологічних систем на різних рівнях організації. ПР28.12. Здійснювати системний аналіз клітинної та тканинної пластичності за різних фізіологічних станів системи, характеру структурно-функціональних змін клітин та тканин різних типів.
Форма навчання
Заочна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1.Успішне опанування курсів «Цитологія», «Зоологія», «Фізіологія нервів і м’язів», «Анатомія та фізіологія людини і тварин». 2.Вміти самостійно застосовувати знання з цитології, зоології, фізіології та анатомії та ін. дисциплін, працювати з науково-методичною літературою.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна вивчає закономірності еволюції, структурної організації та функціонування вегетативної нервової системи, її центральної та периферичної ланки та аферентних шляхів. В ході вивчення курсу розглядається структурно-функціональна організація вегетативної рефлекторної дуги, вегетативних гангліїв симпатичної та парасимпатичної частини, нервових центрів і нейроефекторних з’єднань, симпатичні та парасимпатичні фізіологічні ефекти. Дисципліна викладається в обсязі 72 год. У курсі передбачено 2 змістові модулі та 2 модульні контрольні роботи. Завершується дисципліна іспитом. Знання, отримані з дисципліни «Фізіологія вегетативної нервової системи», можуть застосовуватись як у дослідженнях фізіологічних наук (фізіологія ЦНС, фізіологія кровообігу, фізіологія травлення, фізіологія праці та спорту та ін.), так і в інших науках (фармакологія; екологічна фізіологія, психологія, зоопсихологія та ін.).
Рекомендована та необхідна література
1. Скляров О.Я., Косий Є.Р., Андріюк Л.В. Фізіологічні та клінічні основи регуляції вегетативних функцій / За редакцією проф. Панасюка Є.М. – Львів: Поліграфтех., 1995.- 102 с. 2. Пасічніченко О.М., Воробйова А.П. Методичні рекомендації до практикуму з фізіології людини і тварин. Фізіологія вегетативної нервової системи.– К., 2020.–38 с. 3. Посібник для самостійної підготовки з фізіології вегетативної нервової системи (для студентів біологічних факультетів вищих навчальних закладів) / О.М. Пасічніченко. - Київ: Фітосоціоцентр, 2006. - 62 с. 4.Макарчук М.Ю., Куценко Т.В. Фізіологія центральної нервової системи. -Київ. -2011. Видавничо-поліграфічний центр «Київський університет». – 335 с. 5. Ляшенко В.П., Дрегваль І.В. Вегетативна нервова система: Навч. посібн. – Д.: Видавництво ДНУ, 2005. – 132 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: 1. Модульна контрольна робота змістовного модулю 1 (дистанційно): РН 1.1-РН.1.3; РН 2.1, РН 2.2 — 30 балів / 15 балів. 2. Модульна контрольна робота змістовного модулю 2: РН 1.4, РН 2.2 — 20 балів /10 балів. 3. Реферат з обраної теми самостійної роботи: РН 3.1.— 10 балів / 5 балів. Підсумкове оцінювання: у формі іспиту
Мова викладання
українською

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра Фізіології людини і тварин
Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”