Електробіофізика та біофізика іонних каналів

Освітня програма: БІОЛОГІЯ (бакалавр) ДЕННА

Структурний підрозділ: Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”

Назва дисципліни
Електробіофізика та біофізика іонних каналів
Код дисципліни
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
8 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПР06. Застосовувати моделі, методи і дані фізики, хімії, екології, математики у процесі навчання та забезпечення професійної діяльності. ПР12. Демонструвати знання будови, процесів життєдіяльності та функцій живих організмів, розуміти механізми регуляції фізіологічних функцій для підтримання гомеостазу біологічних систем. ПР24. Аналізувати фізико-хімічні властивості та функціональну роль біологічних макромолекул і молекулярних комплексів живих організмів, характер взаємодії їх з іонами, молекулами і радикалами, їхню будову й енергетику процесів. ПР29.1. Застосовувати отримані теоретичні знання та практичні навички для планування та проведення наукових експериментів в галузі біофізики.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування науково-теоретичним та практичним матеріалом навчальних дисциплін, які викладаються студентам освітнього рівня «Бакалавр», зокрема «Біофізика», «Біохімія», «Фізіологія та анатомія людини і тварин», «Молекулярна біологія», «Загальна генетика». 2. Вміти самостійно застосовувати знання з біофізики, біохімії, молекулярної біології, генетики та інших дисциплін, працювати з науково- методичною літературою. 3. Володіти навичками роботи з комп’ютером, матеріалами та обладнанням, що використовуються в біологічних лабораторіях.
Зміст навчальної дисципліни
Предметом навчальної дисципліни є дослідження електричних властивостей клітин і тканин, фізико-хімічних процесів, які лежать в основі електрогенезу, зокрема біофізичних і молекулярних механізмів формування та підтримання трансмембранних іонних градієнтів та трансмембранного транспорту іонів. Розглядаються основні електрофізіологічні методи дослідження багатоклітинних препаратів та ізольованих клітин, принципи дії сучасних роботизованих петч-клемп систем, основні положення класичної біофізики іонних каналів, молекулярна біофізика і фізіологія іонних каналів, сучасна класифікація потенціал- і ліганд-керованих іонних каналів та їх чисельні функції, біофізичні і молекулярні механізми кальцієвого гомеостазу і сигналізації. У подальшому отримані знання і вміння в галузі “Електробіофізика та біофізика іонних каналів” можуть застосовуватись як у наукових дослідженнях в галузі біофізики, так і в міждисциплінарних дослідженнях.
Рекомендована та необхідна література
1. Шуба М.Ф., Давидовська Т.Л., Прилуцький Ю.І., Жолос О.В., Богуцька К.І. Електробіофізика. - К.: Фітосоціоцентр, 2002. - 152 с. 2. Давидовська Т.Л., Мірошниченко М.С., Прилуцький Ю.І., Жолос О.В. (2006). Теоретичні та експериментальні основи біофізики електричних явищ. К.: Фітосоціоцентр, 190 с. 3. Шуба Я. М. Основи молекулярної фізіології іонних каналів. - К. : Наук. Думка, 2010. – 447 c. 4. Hille B. Ion channels of excitable membranes, 3rd Edition. - Sunderland, Massachusetts, USA: Sinauer Associates, 2001. - 814 p. 5. Kandel E.R., Schawartz J.H., Jessel T.M., Siegelbaum S.A., Hudspeth A.J. Principals of neural science, 5th Edition. – The McGeaw-Hill Companies, Inc., 2013. – 1760 p.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
- поточне оцінювання / контроль: 1. Модульна контрольна робота 1 – РН 1.1; 1.2. – 20 балів/10 балів 2. Модульна контрольна робота 2 – РН 1.3; 1.4– 20 балів/10 балів 3. Реферат – РН 2.3 – 10 балів/5 балів 4. Презентація – РН 3.1 – 10 балів/5 балів - підсумкове оцінювання: у формі іспиту
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра Біофізики та медичної інформатики
Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”