Аналітична і кількісна морфологія

Освітня програма: БІОЛОГІЯ (бакалавр) ДЕННА

Структурний підрозділ: Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”

Назва дисципліни
Аналітична і кількісна морфологія
Код дисципліни
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПР02. Застосовувати сучасні інформаційні технології, програмні засоби та ресурси Інтернету для інформаційного забезпечення професійної діяльності ПР03. Планувати, виконувати, аналізувати дані і презентувати результати експериментальних досліджень в галузі біології. ПР07. Володіти прийомами самоосвіти і самовдосконалення. Уміти проектувати траєкторію професійного росту й особистого розвитку, застосовуючи набуті знання. ПР20. Аргументувати вибір методів, алгоритмів планування та проведення польових, лабораторних, клініко-лабораторних досліджень, у т.ч. математичних методів та програмного забезпечення для проведення досліджень, обробки та представлення результатів. ПР25. Вирішувати конкретні прикладні задачі біології відповідними методами. ПР27.12. Проводити цито- й гістофенотипування.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування курсів "Загальна цитологія", "Гістологія", "Молекулярна біологія", "Біохімія", "Фізіологія та анатомія людини і тварин", "Статистичні методи в біології". 2. Вміти самостійно застосовувати знання з цитології, гістології, молекулярної біології, біохімії, анатомії та інших дисциплін, виконувати лабораторні та практичні роботи, працювати з науково-методичною літературою. 3. Володіти елементарними навичками роботи з матеріалами та обладнанням, що використовуються в біологічних лабораторіях.
Зміст навчальної дисципліни
"Аналітична і кількісна морфологія" – це інтегральна прикладна галузь біології, що виникла на стику класичної морфології, цитології, гістології та біометрії. Морфометричний аналіз – це процес отримування з цитологічного, гістологічного та макропрепарату кількісної та/або якісної інформації. Завданням аналітичної і кількісної морфології є, таким чином, розробка та застосування методів кількісного та якісного аналізу різних структур живого організму (клітин, субклітинних структур, тканин, органів та ін.), що використовуються в біологічних морфометричних дослідженнях, а також,– закономірності змін морфометричних параметрів при різних морфо-функціональних станах живої системи за різних умов в нормі та при патології.
Рекомендована та необхідна література
1. Варенюк І.М., Дзержинський М.Е. Методи цито-гістологічної діагностики: навчальний посібник.– Київ: Інтерсервіс, 2019.– 256 с. 2. Горошко М.П., Миклуш С.І., Хомюк П.Г. Біометрія.– Львів: Камула, 2004. 3. Дзержинський М.Е., Варенюк І.М.. Навчальний посібник для лабораторних занять з великого морфометричного спецпрактикума для студентів кафедри цитології, гістології та біології розвитку.– Київ: Фітосоціоцентр, 2006. 4. Кравченко А.Г., Бірюков В.С. Медична статистика.– Одеса: Астропринт, 2008.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: 1. Модульна контрольна робота 1 – РН 1.1; 1.2; 3.1; 3.2 – 40 балів / 20 балів 2. Модульна контрольна робота 2 – РН 1.3; 1.4; 1.5; 3.1; 3.2 – 40 балів / 20 балів 3. Проміжне тестування РН 2.1 – 20 балів / 10 балів - підсумкове оцінювання: у формі заліку
Мова викладання
Українська