Геохімія нафти і газу

Освітня програма: Геологія нафти і газу

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут "Інститут геології"

Назва дисципліни
Геохімія нафти і газу
Код дисципліни
ОК.05
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Основні теоретичні і прикладні аспекти нафтогазової геохімії. Вуглеводневий та невуглеводневий склад нафти, газу, газоконденсату, газогідратів. Основні сучасні методи і методики геохімічних досліджень при регіональних, пошукових, розвідувальних роботах на нафту і газ та видобутку вуглеводнів. Особливості використання геохімічних методів при будівництві та експлуатації підземних сховищ газу та пошуку газогідратів в акваторіях. Коректність визначення основних геохімічних параметрів для визначення складу, зрілості керогену, напрямку і відстані міграції вуглеводнів. Виконувати інтерпретацію та узагальнення результатів геохімічних даних. Самостійно визначати послідовність і пріоритетність геохімічних досліджень на різних стадіях геологорозвідувальних робіт. Самостійно проводити організацію геохімічних досліджень із застосуванням сучасного обладнання і комп’ютерних технологій. Розуміти особисту відповідальність за організацію та результати геохімічних досліджень.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знання хімії, фізики, математики ( на рівні непрофільних спеціальностей ЗВО), основ нафтогазової геології, літології, петрографії порід- колекторів, володіння базовими навичками роботи с персональним комп’ютером.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна включає: хімічний склад та фізичні властивості нафти, газу, газоконденсату, газогідрату в різних фізико-хімічних і термодинамічних умовах природного середовища їх переробку, зберігання і транспортування; органічну речовину, її склад, умови акумуляції і перетворення в вуглеводні; міграцію первинну та вторинну; закономірності накопичення вуглеводнів в пастках; сучасні гіпотези утворення вуглеводнів та їх аргументація; класифікація та типи органічної речовини-керогену, методи дослідження її зрілості і хімічного складу; епігенетичні перетворення нафти; наземні і глибинні методи геохімічних досліджень; геохімічні методи при будівництві і експлуатації підземних сховищ газу.
Рекомендована та необхідна література
1. Мончак Л.С., Трубенко О.М. Основи прикладної геохімії нафти і газу.Факел. Івано-Франківськ, 2007, - 247 2. Богатиренко В.А., Нестеровський В.А., Чорний І.Б. Хімія Землі. Навч. посібник.К.: Кондор. – 2015. – 568 с. 3. Нестеровський В.А., Богатиренко В.А. Геохімія нафти і газу. Навчальний посібник. – ВПЦ «Київський університет», 2022.- 157 с. 4. Гожик П.Ф., Багрій І.Д., Войцицький З.Я. та інш. Геолого-структурно-термоатмогеохімічне обґрунтування нафтогазоносності Азово-Чорноморської акваторії, ІГН НАН України, Київ , 2010 - 419 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінарські, практичні, самостійна робота студентів, консультації
Методи та критерії оцінювання
Контроль здійснюється за модульно-рейтинговою системою та передбачає виконання практичних робіт, усне опитування на семінарських заняттях, де студенти мають продемонстровати рівень засвоєних знань з певної тематики, 2-х письмових модульних контрольних робіт. Підсумкове оцінювання проводиться у формі іспиту
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Геології нафти і газу
Навчально-науковий інститут "Інститут геології"