Патентування наукових розробок

Освітня програма: Біомедична фізика, інженерія та інформатика

Структурний підрозділ: Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем

Назва дисципліни
Патентування наукових розробок
Код дисципліни
ОК 14
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Студент повинен знати основи роботи з об’єктами інтелектуальної власності, зокрема, правила використання об’єктів інтелектуальної власності та методологічні основи створення об’єктів промислової власності; основні засади охорони інтелектуальної власності, особливо об’єктів промислової власності; особливості проведення науководослідних робіт, які виникають внаслідок створення та використання винаходів, корисних моделей і промислових зразків; основи роботи з патентною документацією та використання класифікаторів. Студент повинен вміти використовувати набуті знання для захисту власноручно створеної інтелектуальної власності; проводити патентно-інформаційне дослідження; використовувати патентноліцензійну документацію для підготовки та проведення науково-дослідних робіт; орієнтуватися у вітчизняному законодавстві з питань інтелектуальної власності
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Навчальна дисципліна базується на дисциплінах «Загальна фізика», «Математичний аналіз», «Аналітична геометрія та лінійна алгебра», «Диференціальні рівняння», «Електродинаміка», «Квантова механіка» тощо. Попередні вимоги:студент повинен знати: основи математичних та фізичних дисциплін на рівні випускника бакалаврату Київського національного університету імені Тараса Шевченка. студент повинен вміти: працювати з науковою літературою, аналітично осмислювати результати отриманої інформації.
Зміст навчальної дисципліни
Інтелектуальна діяльність набуває пріоритетного значення у всьому світі. Світовий досвід показує,що саме інтелектуальна діяльність та її результат – інтелектуальна власність – є рушійною силою сучасного розвитку суспільства. Таке зростання ролі інтелектуальної діяльності та значення інтелектуальної власності для прогресу людства зумовлюють необхідність розробки істотних механізмів їх захисту та ефективних засобів використання. Досягнення поставленої мети лежить не лише в юридично-економічній площині. Тому головне завдання курсу «Патентування наукових розробок» полягає у поєднанні фізико-математичних знань та інженерно-технічних вмінь студентів, майбутніх фахівців з радіофізики, з основами охорони об’єктів промислової власності, авторського та суміжного права; у розвитку їх вмінь використовувати патентно-ліцензійну документацію для наукових досліджень та у набутті загальних навичок патентного пошуку, оформлення матеріалів заявки для захисту власноручно створеної інтелектуальної власності. Логічним є поєднання лекційного матеріалу з основ роботи з об’єктами інтелектуальної власності та практичних занять і самостійної роботи. На практичних заняттях курсу студенти розвиватимуть практичні навички, отримані при виконанні випускної кваліфікаційної роботи бакалавра, та вчитимуться використовувати патентно-ліцензійну документацію для наукових досліджень під час виробничої практики і при виконанні дипломної роботи магістра.
Рекомендована та необхідна література
1. Дахно І. І. Патентно-ліцензійна робота. К.: “Бліц-Інформ”, 1996. – 256 с. 2. Право інтелектуальної власності/ Під ред. Підопригори О. А., Святоцького О. Є. – 2-ге вид. – К.: Видавн. дім «Ін Юре», 2002. – 672 с. 3. Цивільний кодекс України http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=435-15 – 4 серпня 2020 року. 4. Брижко В. М. Патентознавство як самостійна наукова дисципліна. К.: 1996. – 148 с.P 5. Закон України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі» http://zakon.rada.gov.ua/cgibin/laws/main.cgi?nreg=3687-12 – 4 серпня 2020 року.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
лекції 20 годин, семінари 20 годин
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: Навчальний семестр має два змістовні модулі. Після складання індивідуальних завдань проводяться письмові модульні контрольні роботи. Обов’язковим для допуску до іспиту є: виконання всіх індивідуальних завдань на оцінку не нижче, ніж 20 балів Підсумкове оцінювання - у формі іспиту, форма іспиту – письмова з практичними завданнями. Завдання складається з 2 питань, питання оцінюються по 20 балів. Всього за іспит можна отримати від 0 до 40 балів. Умовою досягнення позитивної оцінки за дисципліну є отримання не менш ніж 60 балів. У випадку успішного виконання всіх індивідуальних завдань на оцінки 35 балів і вище додаткові 40 балів нараховуються без складання іспиту.
Мова викладання
українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра медичної радіофізики
Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем