Методи та техніка спектральних вимірювань
Освітня програма: Оптотехніка
Структурний підрозділ: Фізичний факультет
Назва дисципліни
Методи та техніка спектральних вимірювань
Код дисципліни
ОК 31.
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
- Вміти знаходити обґрунтовані рішення при складанні структурної, функціональної та принципової схем засобів інформаційно-вимірювальної техніки - Вміти організовувати та проводити вимірювання, технічний контроль і випробування - Вміти організувати процедуру вимірювання, калібрування, випробувань при роботі в групі або окремо - Мати базові навички проведення теоретичних та/або експериментальних наукових досліджень в галузі оптики, лазерної фізики та оптоелектроніки, що виконуються індивідуально (автономно) та/або у складі наукової групи - Розуміти зв’язок оптики, лазерної фізики та метрології з іншими природничими та інженерними науками, бути обізнаним з окремими основними поняттями прикладної фізики, матеріалознавства, інженерії, а також з окремими об’єктами (технологічними процесами) та природними явищами, що є предметом дослідження інших наук.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати основи геометричної та хвильової оптики, радіоелектроніки, атомної фізики. Вміти будувати хід променів в простих оптичних системах, виконувати базові розрахунки параметрів оптичних систем. Мати елементарні навички практичної роботи з оптичними та оптоелектронними приладами, зокрема, вміти готувати прилади до вимірювань, юстувати, калібрувати, оцінювати точність; вміти обробляти експериментальні дані, володіти навичками роботи зі спеціалізованими комп’ютерними програмами.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна «Методи та техніка спектральних вимірювань» - одна з фундаментальних дисциплін, покладених в основу наукової освіти, яка покликана дати студентам знання та навички експериментальної спектроскопії, розуміння будови та принципів роботи спектральних приладів, а також методів та прийомів спектральних досліджень.
Матеріал курсу розбито на три частини.
У першій частині розглядаються джерела оптичного випромінювання, світлофільтри та модулятори оптичних потоків. Друга частина – спектральні прилади - покликана надати студентам знання щодо основних принципів побудови спектральних приладів, особливостей їх конструкції, експлуатаційних параметрів та робочих характеристик. Третя частина – методи спектральних досліджень – вивчає основні методи експериментальної спектроскопії: емісійну, абсорбційну, люмінесцентну спектроскопію, а також спектроскопію розсіювання.
Рекомендована та необхідна література
Основна:
Макаренко О.В., Одарич В.О., Поперенко Л.В., Якунов А.В. Прикладна оптика, К., 2013
Техніка та методи спектральних досліджень: Спеціальний фізичний практикум / Упоряд. А.В.Якунов. – К., 2007.
Якунов А.В. Методи спектральних досліджень, К. 2021.
Бёккер, Юрген . Спектроскопія - 2017
Додаткова:
Prabhakar Misra (ed.). Applied Spectroscopy -2015
Tōru Yoshizawa (ed.). Handbook of optical metrology: principles and applications, 2017
Robinson, J. W. Handbook of Spectroscopy - 2018
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Методи викладання: лекції, консультації, лабораторні роботи. Методи оцінювання: домашні самостійні завдання, колоквіум, контроль знань шляхом поточного експрес-опитування, оцінка за лабораторні роботи. Підсумкова оцінка виставляється на основі проміжних оцінок (60%) та екзамену (40%).
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: 1. По результатах експрес-опитування та колоквіуму (30). 2. По результатах експрес-опитування та захисту лабораторних робіт (30). Підсумкове оцінювання: залік (40).
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Андрій
Васильович
Якунов
Кафедра оптики
Фізичний факультет
Фізичний факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра оптики
Фізичний факультет