Молекулярні механізми стійкості рослин до фітопатогенів

Освітня програма: БІОЛОГІЯ (магістр) ДЕННА

Структурний підрозділ: Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”

Назва дисципліни
Молекулярні механізми стійкості рослин до фітопатогенів
Код дисципліни
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПР02. Використовувати бібліотеки, інформаційні бази даних, інтернет ресурси для пошуку необхідної інформації. ПР04. Розв’язувати складні задачі в галузі біології, генерувати та оцінювати ідеї. ПР06. Аналізувати біологічні явища та процеси на молекулярному, клітинному, організменному, популяційно-видовому та біосферному рівнях з точки зору фундаментальних загальнонаукових знань, а також за використання спеціальних сучасних методів досліджень ПР07. Описувати й аналізувати принципи структурно-функціональної організації, механізмів регуляції та адаптації організмів до впливу різних чинників. ПР12. Використовувати інноваційні підходи для розв’язання складних задач біології за невизначених умов і вимог. ПР14. Дотримуватись норм академічної доброчесності під час навчання та провадження наукової діяльності, знати основні правові норми щодо захисту інтелектуальної власності.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати основи ботаніки, мікології, фізіології та біохімії рослин та грибів, вірусології та мікробіології, генетики та молекулярної біології вірусів в рамках нормативних та спеціальних дисциплін, що викладались в попередні роки навчання. 2. Вміти застосовувати знання та навички в області біології рослин та вірусології, набуті під час попереднього навчання, проводити пошук та аналіз наукової літератури. 3. Володіти навичками роботи зі світловим мікроскопом, вміти користуватися визначниками рослин та грибів. 4. Володіти навичками абстрактного мислення, аналізу і синтезу.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна є інтегральною біологічною дисципліною, яка спрямована на вивчення закономірностей виникнення та розповсюдження захворювань рослин, розглядає взаємовідносини рослин-хазяїв та їх патогенів, висвітлює питання щодо особливостей механізмів сприйнятливості та стійкості рослин до патогенів. В ході вивчення дисципліни формується уявлення про неспецифічні та специфічні фактори стійкості, що проявляються на різних рівнях організації та різних етапах розвитку інфекції. В навчальній дисципліні розглядаються механізми генетичного контролю стійкості рослин до патогенів, закладаються науково-теоретичні основи отримання стійких до вірусів рослин сучасними біотехнологічними методами а також висвітлюється роль умов навколишнього середовища в патогенезі та формується вміння прогнозувати появу захворювань рослин і обґрунтовувати методи та засоби попередження хвороб.
Рекомендована та необхідна література
Вірусологія. Навчальний посібник для лабораторних занять / В.П. Поліщук, І.Г. Будзанівська, Т.П. Шевченко, О.М. Андрійчук, Т.А. Компанець, О.А. Кондратюк, Г.В. Коротєєва, О.В. Молчанець, А.В. Харіна, О.В. Шевченко. – К.: ЦП «Компринт», 2017. – 242 с. Вірусологія: підручник / І.Г. Будзанівська, Т.П. Шевченко, Г.В. Коротєєва, О.В. Молчанець, А.В. Харіна, Т.А. Компанець, О.М. Андрійчук, О.В. Шевченко, О.А. Кондратюк. – К.: ВПЦ «Київський університет», 2019. – 351 с. HullR. Plantvirology. AcademicPress, 2014. -1098 p. FlintS.Jetal. PrinciplesofVirology. N-Y, ASMPress, 2000.-579рр.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, практичні заняття, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
1. Модульна контрольна робота 1 - РН 1.1-1.2— 30 балів/15 балів. 2. Модульна контрольна робота 2 - РН 1.3-1.4. — 30 балів/15 балів. 3. Презентації / доповіді, усні відповіді: РН 2.1-2.2 та РН 3.1, 4.1 — 20 балів/10 балів. 4.Практичні роботи РН 2.1-2.2; 3.1— 20 балів/10 балів. - підсумкове оцінювання: у формі заліку
Мова викладання
Українською