Досвід і рефлексія
Освітня програма: ОНП Філософія 2021. Заочна форма навчання.
Структурний підрозділ: Філософський факультет
Назва дисципліни
Досвід і рефлексія
Код дисципліни
ВБ1.03.
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПРН 1. Здійснювати інтелектуальний пошук, виявляти і критично осмислювати актуальні проблеми сучасної філософської думки, розробляти їх в рамках власного філософського дослідження. ПРН 3. Вміти реконструювати історичний поступ світової філософії, еволюцію філософських ідей і проблем.
ПРН 5. Використовувати методологію та пізнавальні засоби, що властиві філософії. ПРН 7. Критично осмислювати, аналізувати та оцінювати філософські тексти, застосовувати релевантні методи їх аналізу та інтерпретації. ПРН 8. Розуміти зв’язки філософії з іншими напрямами філософського дискурсу та іншими інтелектуальними й гуманітарними практиками. ПРН 13. Розробляти і реалізовувати наукові та/або прикладні проєкти у сфері філософії.
ПРН 16. Планувати і виконувати наукові дослідження з філософії та дотичних питань, формулювати і перевіряти гіпотези, аргументувати висновки, презентувати результати досліджень в різних формах наукової комунікації.
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
До початку вивчення цього курсу студенти мають знати концептуальні знання з теоретичної і практичної філософії, які дають розуміння сутності філософії, її функцій та ролі в історії культури; специфіку філософських проблем, особливостей взаємин філософії з наукою, релігією, мистецтвом як формами духовного життя людства.
Вміти здійснювати аналітично-дослідну роботу; збирати та інтерпретувати наукову інформацію, обробляючи широкий масив літератури, ставити конкретні цілі і завдання філософських досліджень та реалізовувати їх за допомогою обраних теоретичних підходів та методів; формувати філософську експертну думку через аналіз конфліктних, типових чи особливих ситуацій.
Володіти елементарними навичками розв’язувати складні задачі та практичні проблеми у процесі навчання та в дослідницькій діяльності; опрацьовувати великі масиви літератури з філософії; аналітично обґрунтовувати цілі та напрямки досліджень з філософії, прогнозувати відповідні тенденції та наслідки її розвитку.
Зміст навчальної дисципліни
Частина 1.
Історія поняття досвіду.
Історія поняття рефлексії
Поняття досвіду і рефлексії в пізніх творах Едмунда Гусерля
Частина 2.
Концепція пасивної синтези
Допредикативний досвід і предикативне судження
Життєсвіт і досвід
Підсумкова контрольна робота
Рекомендована та необхідна література
Основна:
Гусерль Е. Досвід і судження. Дослідження генеалогії логіки. – Харків: Фоліо, 2018. – 372 с.
Додаткова:
Гуссерль Е. Формальна і трансцендентальна логіка. Досвід критики логічного розуму // Читанка з історії філософії : у 6 кн. Кн. 6 : Зарубіжна філософія ХХ століття. – К. : Довіра, 1993. – С. 48–82.
Кант І. Критика чистого розуму. – К. : Юніверс, 2000.
Кебуладзе В. Інтенційність як характеристика емпіричних психічних актів і як трансцендентальна умова можливості досвіду// Філософська думка. – № 4. – 2009. – с. 84 -91.
Кебуладзе В. Критика емпіризму в творах Едмунда Гусерля «Логічні дослідження», «Філософія як строга наука» і «Перша філософія»// Sententiae XXV – 2011. – № 2 – C. 120-132.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Аудиторна робота
Усна відповідь: (до 60 балів)
Доповнення / участь у дискусії: (до 3 балів)
Самостійна індивідуальна робота (до 20 балів)
Проміжна та підсумкова письмова робота (до 20 балів).
Мова викладання
українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Вахтанг
Іванович
Кебуладзе
Кафедра теоретичної і практичної філософії
Філософський факультет
Філософський факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра теоретичної і практичної філософії
Філософський факультет