Нова та новітня історія України

Освітня програма: Музеєзнавство, пам’яткознавство

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Нова та новітня історія України
Код дисципліни
ОК.38
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
Здатність здійснювати аналіз явищ і подій новітньої історії України застосовуючи принципи та методи історичної науки; формування вмінь студентів системно й історично аналізувати економічні, соціальні, політичні і духовні явища і процеси, що відбувалися в Україні; вироблення навичок компаративного бачення світових процесів середини ХVІ-ХХІ ст.; усвідомлення взаємозв’язку між фактами, подіями, явищами і процесами у минулому України та світу та на сучасному етапі.
Форма навчання
Дистанційне навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати історичний термінологічно-понятійний апарат; характер і особливості історичного процесу в Україні. 2. Вміти самостійно поглиблювати свої знання шляхом пошуку й опрацювання нової інформації з використанням сучасних технічних засобів; науково оцінювати роль суб’єктивних та об’єктивних чинників в історичному процесі, подіях і явищах.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна складається із 2-х модулів. У першому модулі аналізується суспільно-політичне та економічне життя в Україні від середини ХVІ ст. до кінця ХVІІІ ст.; досліджуються особливості соціально-економічного, суспільно-політичного та культурно-національного життя в Україні наприкінці ХVІІ та впродовж ХІХ ст. У другому модулі вивчаються події історії України на початку ХХ ст., в роки Першої світової війни; висвітлюються етапи національно-демократичної революції українського народу та боротьби за незалежність в 1917-1921 рр.; розглядаються проблеми перебування українців у складі СРСР, Польщі, Румунії, Чехословаччини, Угорщини у міжвоєнний період; історії України в роки Другої світової війни та особливості історичного розвитку УРСР в періоди повоєнної відбудови, “відлиги”, “застою” та “перебудови”; питання державотворення, політичний, соціальний, економічний, культурний розвиток в Україні періоду незалежності.
Рекомендована та необхідна література
1. Гваньїні О. Хроніка європейської Сарматії / О. Гваньїні; Упоряд. та перекл. з польської Ю. Мицика. – К., 2007. 2. Даниленко В. М. Україна в 1985-1991 рр.: остання глава радянської історії / В. М. Даниленко. – К., 2018. 3. Доба гетьмана Івана Мазепи в документах / Упоряд. С. Павленко. – К., 2008. 4. Енциклопедія історії України / Редкол.: В. А. Смолій (голова редакційної ради) та ін. – Т. 1-10. - К., 2004-2013. 5. Історія України від найдавніших часів до сьогодення. Збірник документів і матеріалів / За заг. ред. А. П. Коцура, Н. В. Терес. – Київ – Чернівці, 2008. 6. Історія України: хрестоматія / Упоряд. В. М. Литвин; відп. ред. В. А. Смолій. – К., 2013. 7. Історія України (з найдавніших часі до початку ХХ століття): навчальний посібник для студентів гуманітарних факультетів вищих навчальних закладів / В. М. Литвин, В. Ф. Колесник, С. П. Юренко та ін. – К., 2012.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Заплановані освітні заходи та методи викладання: - лекція - семінарські заняття - самостійна робота - контрольна робота - усне опитквання - реферат
Методи та критерії оцінювання
Підсумкове оцінювання: - форма оцінювання - екзамен; - максимальна кількість балів які можуть бути отримані студентом – 40 балів; - результати навчання які будуть оцінюватись – знання наукової хронології, періодизацію і характеристику основних етапів новітньої історії України, основні тенденції історичного розвитку України в конкретні історичні періоди, найважливіших фактів, подій та процесів новітньої історії України, вміння всебічно розглядати проблему дослідження з використанням відповідних джерел і наукової літератури, з’ясовувати взаємозв’язок між історичними подіями, явищами, процесами та демонструвати змістовні думки, обґрунтовані положення і висновки про них, виявляти спільні й відмінні риси в підходах українських і зарубіжних істориків до новітньої історії України; - Для отримання загальної позитивної оцінки з дисципліни оцінка за екзамен не може бути меншою 24 балів. - Студент не допускається до заліку, якщо під час семестру набрав менше ніж 36 балів.
Мова викладання
Українська