Міф, ритуал, обряд

Освітня програма: Фольклористика, українська мова і література та іноземна мова

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Міф, ритуал, обряд
Код дисципліни
ДВС.2.02
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
ПРН 16. Знати й розуміти основні поняття, теорії та концепції фольклористики, мовознавства й літературознавства, уміти застосовувати їх у професійній діяльності. ПРН 23.Характеризувати семантику й прагматику ритуалів та обрядових комплексів. ПРН 25.2. Застосовувати на практиці знання типових для світової епіки першообразів, мотивів, формул, архітектоніки текстів різних жанрів і субжанрів; виявляти у текстовому просторі української народної епіки алюзій світових культурних надбань (за вибірковим блоком «Міфологія і фольклор народів світу»)
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Успішне опанування курсів: «Український фольклор», «Міфологія», «Світовий епос», «Українська та зарубіжна культура». Знання теоретичних основ традиційної культури народів світу, міфології. Володіння методикою наукового дослідження, пошуку та обробки інформації навчального та наукового спрямування; використання фахових інформативних джерел; критичного ставлення до аналізованих явищ; роботи з фольклорними текстами, міфологічними, світового епосу. Уміння працювати з різними джерелами навчальної та наукової інформації, опрацьовувати її, робити узагальнення та висновки; збирати та аналізувати інформацію щодо міфологічних традицій народів світу; оцінювати власні знання; застосовувати інтерактивні й мультимедійні засоби.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – первинне системне знайомство студентів ІІІ курсу бакалаврату з теоретичними та прикладними аспектами міфології як наукової дисципліни та особливостями її векторної структури: міф, ритуал, обряд. Анотація. Вивчення теоретичних аспектів дослідження міфу, ритуалу та обряду може починатися з різних пошукових позицій та в різних методологічних та методичних аспектах. Курс «Міф, ритуал, обряд» є одним з базових для професійної підготовки українського фольклориста, оскільки готує студентів до повноцінної наукової роботи в вивченні фольклорно-прикладних зв’язків, знайомлячи із теоретичними концепціями та прикладними методами, прийомами та методиками збирання й аналізу фольклорного тексту.
Рекомендована та необхідна література
James George Frazer. The Golden Bough. The United Kingdom: Cambridge Library Collection. 2012. 326 р. Edward Burnett Tylor. Primitive Culture. The United Kingdom: Courier Dover Publications. 2016. 512 р. Бібіков С.М. Комплекс музичних інструментів з кісток мамонта. Київ: Наукова думка. 1981. 108 с. Іваницький А.І. Українська музична фольклористика. Вінниця: Нова книга. 2008. 314 с. Нечуй-Левицький І. Світогляд українського народу Ескіз української міфології. Київ: Обереги, 1992. 88 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
У курсі передбачено такі форми навчання: лекції, семінари, презентації, самостійна робота, іспит. Упродовж семестру після лекційних занять із відповідних тем проводяться семінарські заняття, на яких здійснюється оцінювання.
Методи та критерії оцінювання
Підсумкова кількість балів з дисципліни (максимум 100 балів) визначається як сума балів за систематичну роботу впродовж семестру з урахуванням підсумкового оцінювання (іспиту). Допуск до іспиту передбачає успішне виконання студентом завдань і роботу впродовж усього семестру. Отже, підсумкова оцінка з дисципліни (мінімум 60, максимум 100 балів) складається із суми кількості балів за семестрову роботу (мінімум 36, максимум 60 балів) та підсумкового оцінювання – іспиту (мінімум 24, максимум 40 балів).
Мова викладання
Українська мова