Соціальна робота

Освітня програма: Психологія бак

Структурний підрозділ: Факультет психології

Назва дисципліни
Соціальна робота
Код дисципліни
ВБ.3.06.03
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПР9. Пропонувати власні способи вирішення психологічних задач і проблем у процесі професійної діяльності, приймати та аргументувати власні рішення щодо їх розв’язання. ПР11. Складати та реалізовувати план консультативного процесу з урахуванням специфіки запиту та індивідуальних особливостей клієнта, забезпечувати ефективність власних дій. ПР12. Складати та реалізовувати програму психопрофілактичних та просвітницьких дій, заходів психологічної допомоги у формі лекцій, бесід, круглих столів, ігор, тренінгів, тощо, відповідно до вимог замовника. ПР13. Взаємодіяти, вступати у комунікацію, бути зрозумілим, толерантно ставитися до осіб, що мають інші культуральні чи гендерно-вікові відмінності. ПР17. Демонструвати соціально відповідальну та свідому поведінку, слідувати гуманістичним та демократичним цінностям у професійній та громадській діяльності.
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Студент повинен знати: • базові форми роботи з клієнтами; • вікові особливості клієнтських груп; • соціально-психологічні особливості клієнтів; • особливості встановлення контакту з клієнтами. Студент повинен вміти: • встановлювати контакт з клієнтами; • застосовувати техніки наснаження у роботі з клієнтами; • надавати соціально-психологічну підтримку відповідно до запиту; • підтримувати доброзичливі та партнерські стосунки з представниками інших організацій, колегами, клієнтами.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна спрямована на формування у студентів-психологів базових уявлень про особливості здійснення соціальної роботи та пошуку місця психолога у соціальній сфері. У процесі навчання студенти опановують особливості роботи з клієнтами різних вікових груп, починаючи із дитячого віку і до старечого віку, вивчаючи базові соціальні технології роботи з кожною категорією. Особлива увага приділяється процесам та механізмам задоволення базових потреб (вітальних, соціальних, емоційних) на кожному етапі розвитку людини. Частина дисципліни присвячена вивченню місця психолога у системі соціальних послуг, можливостей співпраці та залучення спеціалістів у роботу державних та недержавних організацій соціального спрямування.
Рекомендована та необхідна література
1. Консультування в системі психосоціальної допомоги дітям і сім’ям, що опинились у складних життєвих обставинах внаслідок військових дій / авт. кол ; заг. ред. В. Г. Панок, І. І. Ткачук. Київ : УНМЦ практичної психології і соціальної роботи, 2019. 144 с. 2. Основи соціальної роботи із людьми з інвалідністю / за ред. А. М. Льовочкіної. Житомир : Видавництво О. О. Євенок. 2021. 248 с. 3. Психологія соціальної роботи : підручник / за ред. Ю. М. Швалба. Київ : ВПЦ Київський університет. 2014. 272 с. 4. Семигіна Т. Сучасна соціальна робота. Київ: Академія праці, соціальних відносин і туризму, 2020. 275 с. 5. Технології соціальної роботи і соціальної допомоги в умовах трансформаційного періоду: навчально-методичний посібник / за заг. ред. А. О. Поляничко, А. В. Кирилюк. Суми : ФОП Цьома, 2020. 336 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінарські заняття, самостійна робота, групове обговорення, навчальна гра, перегляд навчальних відео
Методи та критерії оцінювання
Написання критичного есе, проходження опитування, участь у груповій роботі, складання заліку. Оцінювання упродовж семестру: усні відповіді на семінарах – до 5 балів за кожне, написання критичних есе – до 7 балів за кожне, участь у груповому обговоренні – до 5 балів за кожне, підготовка доповіді про форми роботи з клієнтськими групами− до 10 балів за роботу. Форма підсумкового контролю – залік. Максимальна оцінка – 40 балів, мінімальна – 24 бали. За результатами роботи протягом семестру студент отримує підсумкову оцінку за 100-бальною системою, яка розраховується як сума оцінок за семестр та оцінки за іспит: 0-59 – незараховано 60-100 - зараховано
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Юрій Михайлович Швалб
Кафедра соціальної роботи
Факультет психології

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра соціальної роботи
Факультет психології