Мистецтво в контексті культури

Освітня програма: ОНП Культурологія 2020

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Мистецтво в контексті культури
Код дисципліни
ВБ 1.4
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 1. Розуміти специфіку та особливості реалізації культурних ідей, образів, та смислів, а також критично оцінювати можливості їхньої інтерпретації для розв’язання суспільно-значимих проблем. ПРН 2. Аналізувати текстові та візуальні джерела інформації щодо культурних явищ та процесів, верифікувати інформацію у відповідності до професійних задач. ПРН 6. Вільно спілкуватися державною та іноземною мовами усно і письмово для обговорення професійних питань, презентації результатів досліджень та проектів. ПРН 7. Оцінювати історичні здобутки та новітні досягнення культурології. ПРН 12. Збирати, аналізувати та оцінювати емпіричні факти та здійснювати їх інтерпретацію у відповідності до сучасних теоретичних уявлень відповідного напряму культурології.
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
1. До початку вивчення цього курсу студенти мають знати основні етапи та характеристики історико-культурного процесу; основні здобутки матеріальної та духовної культури; історію становлення та розвитку мистецтва, особливості функціонування в системі культури певної історичної епохи. Вміти збирати та інтерпретувати інформацію щодо феноменів та явищ культури, культурних процесів та подій; застосовувати основні терміни, категорії та класифікації культурології в аналізі соціально-культурних явищ та процесів; пояснювати сутність феномену культури, її ролі у людському житті; виявляти сучасні тенденції розвитку мистецько-культурних явищ. 2. Володіти елементарними навичками наукового дослідження та управління інформацією; критичного ставлення та прогнозування стосовно культурно-мистецьких подій та явищ; використання іншомовних інформативних культурологічних джерел.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна «Мистецтво в контексті культури» знайомить студентів із логікою розвитку мистецтва та формує навички теоретичного осмислення його феноменів. Навчальна дисципліна узагальнює та систематизує уявлення про розвиток мистецтва від первісних часів до ХХ століття, специфіку виникнення видів мистецтва, формує загальні уявлення про своєрідність художнього мислення і художньої логіки, яка здійснюється специфічними формоутворюючими засобами мистецтва, особливості культурно-історичних епох, які характеризуються своєрідними мистецькими комплексами.
Рекомендована та необхідна література
Панченко В.І. Мистецтво в контексті культури. - К.: Тов Міжнародна фінансова агенція, 1998. Панченко В.І. Культурологічна концепція мистецтва в сучасній естетичній теорії // Духовність українства. – Житомир, 2001. Панченко В.І. Масове мистецтво в сучасній художній культурі. //Філософські дослідження. – Луганськ, 2000. Панченко В.І. Наука і мистецтво в європейській культурі Х1Х-ХХ століття // Актуальні проблеми історії, теорії та практики художньої культури. – К., 2001. Панченко В.І. Становлення художніх формоутворюючих засобів у первісному мистецтві. // Актуальні проблеми історії, теорії та практики художньої культури. – К., 1998. Панченко В.І. Формування культурологічного напрямку у дослідженні мистецтва// Актуальні проблеми історії, теорії та практики художньої культури. – К., 1999.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Оцінювання семестрової роботи: 1. Самостійна робота (творча письмова доповідь): 24 / 40 балів 2. Контрольна робота: 12 / 20 балів Семестрову кількість балів формують бали, отримані студентом у процесі засвоєння матеріалу з усіх частин навчальної дисципліни. Загальна семестрова оцінка складаються із балів, отриманих за 1) самостійну роботу, 2) контрольну роботу. Всі види робіт в семестрі мають в підсумку: - в максимальному вимірі 60 балів - в мінімальному вимірі 36 балів Підсумкове оцінювання у формі іспиту: Іспит у письмовій формі - 24 / 40 балів Екзаменаційне оцінювання відбувається в письмовій формі. Білет складається з 2 питань, кожне з яких оцінюється за шкалою 20 балів, що в загальному підсумку дає 40 балів за іспит.
Мова викладання
українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра етики, естетики і культурології
Філософський факультет