Захист інформації в інформаційних системах

Освітня програма: Мережеві та інтернет технології

Структурний підрозділ: Факультет інформаційних технологій

Назва дисципліни
Захист інформації в інформаційних системах
Код дисципліни
ВБ 2.1.7
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
8 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
Знати основні положення законодавства в галузі захисту інформації. Основні терміни та визначення, принципи побудови профілю захисту. Основні міжнародні та національні стандарти з захисту інформації. Основні принципи організації захисту інформації в комп’ютерних системах. Знати механізми та протоколи забезпечення конфіденціальності інфор¬мації. Механізми й протоколи забезпечення аутентичності інформації в комп’ютерних системах. Механізми та протоколи цілісності даних в комп’ютерних системах. Основні види атак, принципи криптоаналізу. Основні напрямки розвитку сучасної криптографії. Механізми та протоколи керування ключами в ІВК комп’ютерної системи. Вміти визначати вимоги та формувати профіль захисту в інформаційних системах. ставити завдання, аналізувати, давати порівняльну характерис¬тику різних варіантів застосування механізмів і протоколів захисту інформації в інформаційних системах.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Вивчення дисципліни "Захист інформації в інформаційних систе¬мах" дозволяє студентам оволодіти знаннями та вміннями, які створять теоретичний і практичний фундамент, необхідний для аналізу загроз ви¬никаючих при зберіганні, обробленні та передачі інформації; побудові системи захисту інформації на основі використання методів традиційної криптографії та криптографії з відкритим ключем. Після вивчення даної дисципліни фахівець повинен мати навички побудови систем захисту інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах та мережах; знати основні компоненти та загрози безпеки парольних систем, знати методи управління доступом.
Зміст навчальної дисципліни
Метою навчальної дисципліни є формування теоретичних знань щодо можливих небезпек і ступеня ризику втрат інформації, а також практичних навичок щодо забезпечення захисту програмної продукції, вивчення принципів по¬будови систем захисту інформації на основі використання алгоритмів си¬метричної та несиметричної криптографії, МАС-кодів щодо забезпечення аутентичності, цілісності та конфіденціальності ін¬формації в КС, формуванні у студентів розуміння основ інформаційної безпеки.
Рекомендована та необхідна література
1. Пономаренко В. С. Основи захисту інформації. Навчальний посібник / В. С. Пономаренко, І. В Журавльова. - Харків: Вид. ХДЕУ, 2013. - 176 с. 2. Методи та засоби захисту інформації [Навчальний посібник] / В.А. Лахно, Є.В. Васіліу, В.М. Гладких, В.М. Домрачев, Н.М. Сивкова. – К. : ЦП «Компринт» О.В., 2020. – 444 с 3. Кузнецов О. О. Захист інформації в інформаційних системах. Методи традиційної криптографії / О.О. Кузнецов, С.П. Євсеєв, О.Г. Король. – Х.: Вид. ХНЕУ, 2010. – 316 с. 4.. Браіловський М.М. Захист інформації у банківській діяльності / М.М. Браіловський, Г.П. Лазарєв, В.О. Хорошко. – К.: ТОВ “ПоліграфКонсалтинг”, 2010. – 216 с. 5. Проєктування комплексних систем захисту інформації. Підручник / В. О. Хорошко, І. М. Павлов, Ю. Я. Бобало, В. Б. Дудикевич, І. Р. Опірський, Л. Т. Пархуць. Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2020. 320 c.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття, лабораторні роботи, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Рівень досягнення всіх запланованих результатів навчання визначається за результатами захисту виконання практичних робіт та індивідуальних завдань самостійної роботи. Семестрове оцінювання студентів здійснюється впродовж семестру з усіх видів робіт. Загальний бал утворюється як зважена сума балів напрацьованих студентом за різними видами робіт. Максимальна кількість балів, яку може отримати студент за роботу в семестрі не перевищує 100 балів. Форма підсумкового оцінювання – іспит. Іспит проводиться шляхом написання тестового завдання з подальшим його обговоренням у формі співбесіди. Умовою отримання позитивної результуючої оцінки за дисципліну є досягнення не менш як 60 балів. Для студентів які упродовж семестру не досягли мінімального рубіжного рівня оцінки (60% від максимально можливої кількості балів, тобто 36 балів проводиться заключна семестрова комплексна контрольна робота, максимальна оцінка за яку не може перевищувати 40% підсумкової оцінки (
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра мережевих та інтернет технологій
Факультет інформаційних технологій