Охорона і раціональне використання водних ресурсів

Освітня програма: ЕКОЛОГІЯ (бакалавр) ДЕННА

Структурний підрозділ: Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”

Назва дисципліни
Охорона і раціональне використання водних ресурсів
Код дисципліни
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПР02. Розуміти основні екологічні закони, правила та принципи охорони довкілля та природокористування. ПР08. Уміти проводити пошук інформації з використанням відповідних джерел для прийняття обґрунтованих рішень. ПР09. Демонструвати навички оцінювання непередбачуваних екологічних проблем і обдуманого вибору шляхів їх вирішення. ПР10. Уміти застосовувати програмні засоби, ГІСтехнології та ресурси Інтернету для інформаційного забезпечення екологічних досліджень. ПР21. Уміти обирати оптимальні методи та інструментальні засоби для проведення досліджень, збору та обробки даних.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати – основні екосистемні закони, методологічні підходи до пізнання еко- і біосистем (дисципліна «Основи екології»). Теоретичне ядро її становлять такі науки як загальна екологія, гідрологія, гідрохімія, гідробіологія, фізіологія людини і тварин, фізіологія і біохімія рослин, хімія. 2. Вміти – інтерпретувати основні характеристики водних ресурсів, орієнтуватися в нормативно-правовій базі з проблем охорони та раціонального використання водних ресурсів, збереження видового різноманіття, розраховувати припустимі величини антропогенного впливу на водні екосистеми. 3. Володіти навичками виконання основних досліджень гідроекосистем, математичних розрахунків, розрахунку лімітуючого показника шкідливості, визначати загальні негативні ефекти впливу різних природних та антропогенних чинників на стан водних екосистем та якість водних ресурсів.
Зміст навчальної дисципліни
Викладання даної дисципліни спрямовано на вивчення понять, термінології, принципів, методів, методичних підходів до охорони та раціонального використання водних ресурсів, формування вмінь вирішувати проблеми водозабезпечення, охорони та раціонального використання водних ресурсів в умовах глобальних кліматичних змін. В ході вивчення дисципліни наводяться приклади та демонструється значення та практичне застосування головних законів і принципів екології для оптимізації стану водних екосистем і їх раціонального використання.
Рекомендована та необхідна література
1. Водна рамкова директива ЄС 200/60/ЕС. Основні терміни та їх визначення. – К., 2006. – 240 с. 2. Грищенко Ю.М.Комплексне використання та охорона водних ресурсів (навчальний посібник) Рівне, 1997. – 247 с. 3. Впровадження Європейських стандартів і нормативів у Державну систему моніторингу довкілля України: Наук.-метод. посібник /О.І. Бондар, О.Г. Тараріко, Є.М. Варламов та ін. – К.: Інрес, 2006. – 264 с. 4. До Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Терміни та визначення водних Директив ЄC. – К., 2015. 5. Національна доповідь про якість питної води та стан питного водопостачання в Україні у 2019 р. – 349 с. 6. Методика екологічної оцінки якості поверхневих вод за відповідними категоріями, Мінекобезпеки. – К., 1998.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: 1. Модульна контрольна робота 1: РН 1.1–2.2 – 30 / 15 балів. 2. Модульна контрольна робота 2: РН 1.1–2.2 – 30 / 15 балів. 3. Виконання розрахункової роботи та захист доповіді: РН 1.1–4.2 – 40 / 20 балів. Підсумкове оцінювання: у формі заліку
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра Екології та зоології
Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”