Демографія

Освітня програма: Освітньо-професійна програма «Економіка та економічна політика»

Структурний підрозділ: Економічний факультет

Назва дисципліни
Демографія
Код дисципліни
ОК1.31
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН5. Застосовувати аналітичний та методичний інструментарій для обґрунтування пропозицій та прийняття управлінських рішень різними економічними агентами (індивідуумами, домогосподарствами, підприємствами та органами державної влади). ПРН7. Пояснювати моделі соціально-економічних явищ з погляду фундаментальних принципів і знань на основі розуміння основних напрямів розвитку економічної науки та економічної політики. ПРН8. Застосовувати відповідні економіко-математичні методи та моделі для вирішення економічних задач у сфері економіки та економічної політики. ПРН12. Застосовувати набуті теоретичні знання для розв’язання практичних завдань у сфері економіки та економічної політики та змістовно інтерпретувати отримані результати.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати: теоретичні засади аналізу масових соціально-економічних процесів; методи статистичного узагальнення даних, аналізу структури, динаміки та інтенсивності прояву масових явищ і процесів. 2. Володіти: навичками первинної статистичної обробки та аналізу даних; методами обчислення середніх і відносних величин; побудови статистичних таблиць та графіків у середовищі EXCEL; використання інтернет-ресурсів; підготовки аналітичних записок по результатах обробки та узагальнення даних.
Зміст навчальної дисципліни
Програма навчальної дисципліни складається з двох змістових модулів: модуль 1 «Закономірності відтворення населення», в якому розглядаються сучасні тенденції формування чисельності населення, еволюція його статево-вікового складу та характеру дожиття; модуль 2 «Аналіз інтенсивності демографічних процесів», де розкривається сутність, інтенсивність та перебіг демовідтворювальних процесів, а також сучасні тенденції міграційних процесів. Зміст дисципліни розкривається в таких темах: методологічні засади демографії, світова та регіональна демографічна ситуація, чисельність населення та його склад, смертність населення, таблиці дожиття і середньої очікуваної тривалості життя, аналіз шлюбності і розлучуваності, аналіз народжуваності і плідності, вивчення режиму відтворення населення, аналіз міграції населення.
Рекомендована та необхідна література
1. Гладун О.М. Нариси з демографічної історії України ХХ століття : Монографія / О.М. Гладун.- К.: Ін-т демографії та соціальних досліджень ім. М.В.Птухи НАН України,, 2018. — 224 с. 2. Єріна А.М., Пальян З.О. Теорія статистики: практикум /А.М.Єріна, З.О.Пальян. – 6-те вид., стер .– К: Товариство “Знання”, 2008. – 255 с. 3. Населення України. Демографічний вимір якості життя: кол. моногр. / за ред. О.М. Гладуна. – К.: Ін-т демографії та соціальних досліджень ім. М.В.Птухи НАН України, 2019. — 396 с. 4. Населення України. Демографічні тенденції в Україні у 2002– 2019 рр.: кол. моногр. / за ред. О.М. Гладуна. – К.: Ін-т демографії та соціальних досліджень ім. М.В.Птухи НАН України, 2020. – 174 с 5. Пальян З.О. Демографія: навч. посіб. /З.О.Пальян. – Видавничо-поліграфічний центр «Київський університет», 2014. – 222 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Мета дисципліни – формування у студентів теоретичних знань та практичних навичок аналізу демографічних процесів, використання джерел статистичної інформації. Навчальна задача курсу полягає у вивченні основних методів кількісного оцінювання та опису закономірностей відтворення населення певного регіону в конкретних умовах часу
Методи та критерії оцінювання
Форми оцінювання студентів: (макс. 100 балів / мінім. 60 балів) - семестрове оцінювання 60 балів максимум / 36 балів мінімум: 1. Участь у роботі на лабораторних заняттях (дискусія, відповіді на теоретичні питання, самостійне виконання практичних вправ) – 10 балів / 6 балів 2. Виконання 2-х індивідуальних розрахунково– аналітичних самостійних робіт – кожна по 25 балів / 15 балів. - підсумкове оцінювання у формі іспиту 40 балів максимум / 24 балів мінімум
Мова викладання
українська