Інтелектуальний капітал

Освітня програма: Освітньо-професійна програма «Економіка та економічна політика»

Структурний підрозділ: Економічний факультет

Назва дисципліни
Інтелектуальний капітал
Код дисципліни
ВК 2.1.1
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
ПРН6. Використовувати професійну аргументацію для донесення інформації, ідей, проблем та способів їх вирішення до фахівців і нефахівців у сфері економічної діяльності. ПРН9. Усвідомлювати основні особливості сучасної світової та національної економіки, інституційної структури, напрямів соціальної, економічної та зовнішньоекономічної політики держави. ПРН13. Ідентифікувати джерела та розуміти методологію визначення і методи отримання соціально-економічних даних, збирати та аналізувати необхідну інформацію, розраховувати економічні та соціальні показники. ПРН21. Вміти абстрактно мислити, застосовувати аналіз та синтез для виявлення ключових характеристик економічних систем різного рівня, а також особливостей поведінки їх суб’єктів.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати основні засади функціонування економічної системи; теоретичні і методичні основи прав інтелектуальної власності, основи законодавчого регулювання прав інтелектуальної власності; суб’єктно-об’єктний склад ринку інтелектуальної власності; основи регулювання відносин у сфері інтелектуальної власності 2. Вміти аналізувати економічні явища і процеси. 3.Володіти навичками аналізу, синтезу, обробки та візуалізації статистичних даних, роботи з нормативно-правовою базою, навички публічних виступів, англійською мовою.
Зміст навчальної дисципліни
Програма навчальної дисципліни складається із таких змістовних частин: Змістовна частина 1. Основи функціонування інтелектуального та людського капіталу Дослідження змісту та складових інтелектуального капіталу, його роль у соціально-економічному розвитку, розкриття основ економіки знань та інтелектуалізації праці. Змістовна частина 2. Управління інтелектуальним капіталом З'ясування ролі інтелектуального капіталу у виробничому процесі, механізму реалізації інтелектуального капіталу на мікро- та макрорівні в умовах ринкової економіки. Аналіз структурного капіталу та його використання у господарській діяльності. Оцінка інтелектуального капіталу та ефективності інвестицій в процесі управління знаннями. Дослідження мережевої економіки та її впливу на інтелектуальний капітал.
Рекомендована та необхідна література
1. Базилевич В.Д. Інтелектуальна власність: підручник. 3-тє вид., переробл. і доповн. Київ: «Знання», 2014. 671c. 2. Бутко М.П. Інтелектуальний капітал як чинник модернізації регіонального економічного простору : монографія / М.П. Бутко, О.В. Попело; за заг. ред. д-ра екон. наук, проф. М.П. Бутка. Ніжин: ТОВ «Аспект-Поліграф», 2014. 372 с. 3. Вірченко В.В. Інтелектуальний капітал в системі антикризового управління підприємством Вісник КНУ імені Тараса Шевченка серія «Економіка». Київ, 2012. №132. С. 32-36. 4. Ілляшенко С.М. Управління інтелектуальним капіталом підприємства: монографія / С.М. Ілляшенко, Є.О. Голишева, А.В. Колодка. Суми: ТОВ «Триторія», 2017. 360 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Методи навчання Інформаційно-традиційне з елементами проблемно-орієнтованого навчання: лекції, семінари, самостійна робота, консультації, виконання індивідуального проекту, аналіз ситуацій, виконання творчих завдань, активні методики проведення занять: ділова гра «Розвиток інтелектуального капіталу підприємства»,
Методи та критерії оцінювання
Форми і методи оцінювання. Усні доповіді, участь у дискусії на лекціях, семінарах, доповнення, тестування, бліц опитування, виконання аналітично-розрахункових робіт, практичного завдання, підготовка реферату, есе, реферування статей, презентація індивідуального проекту, контрольна робота, підсумкова контрольна робота.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра економічної теорії, макро- і мікроекономіки
Економічний факультет