Гідродинамічні методи в метеорології. Редакція 2019

Освітня програма: Метеорологія

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Гідродинамічні методи в метеорології. Редакція 2019
Код дисципліни
ВБ 2.2.2
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
Збирати, обробляти та аналізувати інформацію в області наук про Землю (ПР01). Застосовувати моделі, методи і дані фізики, хімії, біології, екології, математики, інформаційних технологій тощо при вивченні природних процесів формування і розвитку геосфер (ПР07). Вміти виконувати дослідження геосфер за допомогою кількісних методів аналізу (ПР09). Знати і застосовувати теорії, парадигми, концепції та принципи в науках про Землю відповідно до спеціалізації (ПР12).
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. успішне опанування дисципліни «Метеорологія»; 2. знання теоретичних основ атмосферних процесів і явищ; 3. знання теоретичних основ диференціального та інтегрального числення.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна «Гідродинамічні методи в метеорології. Основи синоптичної метеорології» є однією із складових комплексної підготовки спеціальності «Науки про Землю» за програмою «Метеорологія». Оскільки прогноз погоди є прогнозом значень метеорологічних величин, їх часового ходу та фізичних процесів, які призводять до утворення атмосферних явищ, то в процесі вивчення дисципліни розглядаються: види метеорологічної інформації і способи її представлення; основні метеорологічні величини та їх просторові розподіли (поля); поняття баричних систем, атмосферних фронтів і повітряних мас; поняття синоптичного методу прогнозу погоди; карти погоди, аерологічні діаграми та вертикальні розрізи атмосфери, їх обробка та аналіз; поняття гідродинамічного методу прогнозу погоди; закони збереження та система рівнянь гідротермодинаміки; числові (чисельні) методи розв'язання рівнянь гідротермодинаміки; загальні принципи побудови прогностичних моделей за повними рівняннями; проблема передбачуваності атмосферних рухів; параметризація атмосферних процесів підсіткового масштабу; оперативні моделі прогнозу погоди та синоптичні методи прогнозів погоди.
Рекомендована та необхідна література
1. Кобзистий П.І., Щербань І.М. Основи синоптичної метеорології: Навчальний посібник. К.: Видавничо-поліграфічний центр “Київський університет”, 2006. 115 с. 2. Кобзистий П.І. Особливості синоптичних процесів в Україні: Навчальний посібник. – К.: Видавничо-поліграфічний центр “Київський університет”, 2002. – 149 с. 3. Прусов В.А., Сніжко С.І. Математичне моделювання атмосферних процесів. К.: Ніка- Центр. 2005. 496 c. 4. Прусов В.А., Дорошенко А.Ю. Фізичні і математичні моделі, чисельні методи аналізу і прогнозу природних та техногенних процесів в атмосфері. К.: Наукова думка, 2006. 542 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Семестрову кількість балів формують бали, отримані студентом у процесі освоєння матеріалу з двох змістових модулів та виконання індивідуальних творчих і практичних робіт.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни