Спеціалізовані види рекреації та туризму: агрорекреації та сільський туризм

Освітня програма: Гастрономічний туризм

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Спеціалізовані види рекреації та туризму: агрорекреації та сільський туризм
Код дисципліни
ВБ.3.02.03
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПР04. Пояснювати особливості організації рекреаційнотуристичного простору ПР 23. Збирати та формалізувати інформацію професійного спрямування, знати моделі і застосовувати методи природничих та гуманітарних наук (зокрема, математики, картографії, соціології, екології, психології) та інформаційні технології при вивченні природних, соціально-економічних та суспільних процесів і явищ в галузі туризмознавства, географії рекреації та туризму (для вибіркового блоку «Ено- та гастротуристична діяльність») ПР28. Володіти основними положеннями законодавства, національних та міжнародних стандартів
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Успішне опанування дисциплінами освітньої програми «Гастрономічний туризм», освітнього рівня «Бакалавр», спеціальності 242 Туризм, галузі знань 24 Сфера обслуговування. Зокрема з переліку обов’язкових компонентів - «Суспільна географія», «Основи туризмознавства», «Географія туризму», «Гастрономічна спадщина України: аудит та збереження», «Гастрономічний туризм: екосистемність підходів» 2. Знання і розуміння фахової географічної та туризмознавчої предметної області і професії. Здатність до використання у професійній діяльності існуючих загальних та спеціальних туризмознавчих та туристично-географічних теоретичних моделей та практик.
Зміст навчальної дисципліни
дана навчальна дисципліна присвячена вивченню основних положень теорії і практики сільського зеленого туризму, як одного зі спеціалізованих видів рекреації та туризму, зокрема характеристиці агрогосподарств - центрів культурно- пізнавального, ділового, подієвого, паломницького туризму, міст-курортів та особливостей організації відповідної туристсько-рекреаційної діяльності в сільському просторі.
Рекомендована та необхідна література
Кляп М.П., Шандор Ф.Ф. Сучасні різновиди туризму: Навчальний посібник. К. Знання, 2011. 334 с. 3. Винний та гастрономічний туризм: глобальні тренди та локальні практики: монографія/ за ред.Д.І.Басюк. Вінниця, 2017.316 с. 4. Любицева О.О., Бабарицька В.К. Туризмознавство: вступ до фаху. К. ВПЦ «Київський університет». 2008. 335 с. 5. Аріон О.В., Уліганець С.І. , Дмитрук О.Ю. Географія туризму: навч.-метод.посібник. К.: Інтердрук, 2019. 206 с. 6. Любіцева О.О. Ринок туристичних послуг ( геопросторові аспекти ) / О.О. Любіцева; Київськ. ун-тет туризму, економіки і права. – Київ: Альтерпрес, 2002. – 436с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, практичне заняття, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Оцінювання виконання завдань практичних робіт, модульна контрольна робота, залік
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Оксана Василівна Аріон
Географії України
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Географії України
Географічний факультет