Гідрологія материків

Освітня програма: Гідрологія та інтегроване управління водними ресурсами

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Гідрологія материків
Код дисципліни
ОК.03
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПР01. Аналізувати особливості природних та антропогенних систем і об'єктів геосфер Землі. ПР03. Вміти спілкуватися з фахівцями та експертами різного рівня інших галузей знань, у тому числі в міжнародному контексті, в глобальному інформаційному середовищі . ПР07. Знати сучасні методи дослідження Землі та її геосфер і вміти їх застосовувати у виробничій та науково-дослідницькій діяльності.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати: - фізичні особливості суцільного середовища, його конфігурація Змінні стану суцільного середовища (неперервні функції координат і часу); - основні поняття структурної гідрології. Глобальний гідрологічний цикл (ГГЦ), його структура та основні ланки. Водні маси, їх формування, переміщення, трансформація та модифікація в ГГЦ; - океанічна та континентальна ланка ГГЦ та їх основні етапи; - розподіл суші та води на земній кулі. Водні ресурси Землі. Запаси прісних вод Землі та континентів; - географічні особливості формування структури гідрологічного циклу окремих материків. Водний баланс окремих материків та територіальний розподіл його складових; - регіональні особливості річкового стоку окремих материків.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – вивчення та отримання студентами знань про формування, переміщення, трансформацію та модифікацію водних мас в глобальному гідрологічному циклі і в різноманітних природних зонах суші, про структуру зовнішнього та внутрішнього водообміну материків Землі, про мінливість на їх територіях річних значень складових водного балансу і типів внутрішньорічного коливання атмосферних опадів, випаровування та річкового стоку, про водозабезпеченість материків і розподіл по їх території водних ресурсів річок, озер, підземних вод, льодовиків, водосховищ та особливості їх використання в водному господарстві, також ознайомлення із тенденціями перетворення материкових гідрологічних циклів та їх ймовірними причинами, чинниками сучасних та очікуваних змін клімату і гідросфери Землі.
Рекомендована та необхідна література
1. Атлас світу. ДНВП «Картографія», 2005. 336 с. 2. Водні ресурси на рубежі ХХІ ст.: проблеми раціонального використання, охорони та відтворення / За ред. М.А. Хвесика. К.: РВПС України НАН України, 2005. 460 с. 3. Гопченко Є.Д., Шаменкова О.І. Фізична гідрологія: конспект лекцій. ОДЕКУ, 2016. 195с. http://eprints.library.odeku.edu.ua/id/eprint/1230/7/GopchenkoED_ ShamenkovaOI_Fizychna%20gidrologiya_KL_2016.pdf.pdf 4. Загальна гідрологія: підручник/ Хільчевський В.К., Ободовський О.Г, Гребінь В.В. та ін. К.: Видавничо-поліграфічний центр «Київський університет», 2008. 399 с. 5. Зміна клімату в Україні та світі: причини, наслідки та рішення для протидії. Електронний ресурс: https://ecoaction.org.ua/zmina-klimatu-ua-ta-svit.html 6. Найактуальніші екологічні проблеми Землі. Електронний ресурс: https://eco.aep.kiev.ua/novini/15-najaktualnishih-ekologichnih-problem-zemli/
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, семінарське заняття, опитування, самостійна робота, модульна контрольна робота, іспит.
Методи та критерії оцінювання
Умови допуску до іспиту: рекомендований мінімум для допуску – 36 балів. Для студентів, які набрали сумарно меншу від 36 балів (рекомендований мінімум) кількість, обов’язковою умовою для отримання допуску до іспиту є написання рефератів по питанням пропущених чи недостатньо засвоєних тем. - підсумкове оцінювання у формі іспиту проводиться в письмовому форматі. Максимальна кількість балів під час складання іспиту – 40, мінімальна кількість балів, що додаються до семестрових – 24 (60% максимальної кількості балів, відведених на іспит). Підсумкова оцінка з дисципліни складається із балів, набраних студентом за результатами семестрового контролю за першою та другою частинами і балів підсумкової контрольної роботи.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Ольга Іванівна Лук’янець
Гідрології та гідроекології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Гідрології та гідроекології
Географічний факультет