Методи аналізу метеорологічних процесів і полів. Редакція 2019

Освітня програма: Метеорологія. Магістр.

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Методи аналізу метеорологічних процесів і полів. Редакція 2019
Код дисципліни
ОК 1.
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
Аналізувати закономірності виникнення та розвитку процесів і явищ в атмосфері за їх взаємодії з іншими геосферами (ПР01) Знати сучасні методи дослідження метеорології і вміти їх застосовувати у виробничій та науководослідницькій діяльності (ПР07) Моделювати атмосферні процеси і явища, застосовуючи картографічні та математичні методи і геоінформаційні технології (ПР12) Ідентифікувати та класифікувати відомі і реєструвати нові явища і процеси в атмосфері, їхні властивості та притаманні їм ознаки (ПР13)
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування курсу з фізики, математики, інформатики, загальної метеорології та прикладної статистики. 2. Знання теоретичних основ метеорології, фізики атмосфери, математичної статистики, вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки між явищами та процесами, що відбуваються в природному середовищі. Володіння основними методами статистичного аналізу метеорологічної інформації.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна присвячена вивченню основних методів статистичного аналізу метеорологічних процесів. Курс складається з двох змістових модулів. Перший змістовий модуль– Статистична структура метеорологічних полів присвячений вивченню статистичних методів розв’язку задач обробки метеорологічної інформації; інтерполяція та екстраполяція полів метеорологічних величин їх узгодженості. Другий змістовий модуль- Статистичні методи аналізу метеорологічних процесів, розглядаються основні методи параметричної та непараметричної статистики; спектральне розкладання стаціонарного випадкового процесу.
Рекомендована та необхідна література
1. Гончарова Л.Д. Методи багатовимірного статистичного аналізу метеорологічних полів та атмосферних процесів: Навчальний посібник. – Одеса: 2016. – 195 с. 2. Школьний Є.П., Лоєва І.Д., Гончарова Л.Д. Обробка та аналіз гідрометеорологічної інформації. Підручник. – К.: Міносвіти України, 1999. – 600 с. 3. Wilks D.S. STATISTICAL METHODS IN THE ATMOSPHERIC SCIENCE Second EditionDepartment of Earth and Atmospheric Sciences Cornell University. 2006- 627 р. 4. Dietmar Dommenget. An Introduction to Statistical Analysis in Climate Research. Lecture notes (textbook) for the statistic lecture revised, but unfinished. School of Mathematical Sciences- 2015-233р.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні
Методи та критерії оцінювання
Семестрову кількість балів формують бали, отримані студентом у процесі засвоєння матеріалу з усіх тем двох змістових модулів та виконання індивідуальних завдань. Підсумкове оцінювання у формі екзамену: максимальна кількість балів на екзамені – 40 балів, мінімальна кількість балів, які додаються до семестрових – 24 бали (60 % максимальної кількості балів, відведених на екзамен). До складання іспиту з дисципліни допускається студенти, які впродовж семестру набрали не менш як 36 балів (60 % максимальної кількості балів, відведених на семестровий контроль). Для студентів, які набрали впродовж семестру сумарно меншу кількість балів ніж критично-розрахунковий мінімум – 36 балів для складання іспиту потрібно повторно пройти поточний контроль знань (наприклад, у вигляді тестування) в установленому порядку.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Ростислав Васильович Олійник
Метеорології та кліматології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Метеорології та кліматології
Географічний факультет