Історія чеської літератури:від початків до кінця ХVIII століття

Освітня програма: Чеська мова і література та англійська мова

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Історія чеської літератури:від початків до кінця ХVIII століття
Код дисципліни
ННД15
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 5 Співпрацювати з колегами, представниками інших культур та релігій, прибічниками різних політичних поглядів тощо. ПРН 11 Знати принципи, технології і прийоми створення усних і письмових текстів різних жанрів і стилів державною та чеською і англійською мовами. ПРН 15 Здійснювати лінгвістичний, літературознавчий та слов’янознавчий філологічний аналіз текстів різних стилів і жанрів. ПРН16 Знати й розуміти основні поняття, теорії та концепції чеського мовознавства і літературознавства, уміти застосовувати їх у професійній діяльності.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати історію української та світової літератури в рамках шкільної програми, володіти загальними фактологічними знаннями гуманітарного характеру; основами комунікативного аспекту чеської мови; 2. Вміти пов’язувати теоретичні знання з конкретними явищами художньої літератури та загальними історико-літературними фактами; аналізувати художні твори з урахуванням часу їх виникнення, естетичної вартості, жанрових форм та стилістичних особливостей; планувати й оцінювати власну роботу. 3. Володіти елементарними навичками читання і перекладу текстів чеською мовою; принципами пошуку, збору, накопичення та обробки інформації̈.
Зміст навчальної дисципліни
сприяти формуванню у студентів систематизованих знань про розвиток давньої чеської літератури від перших писемних пам’яток до початку доби національного відродження; ознайомити з найвагомішими надбаннями давньої чеської літератури у контексті національної духовної історії та культури. НД є першою частиною комплексної дисципліни «Історія чеської літератури», вивчає процеси становлення писемності старослов’янською та чеською мовою на теренах сучасної Чехії; найважливіші історичні та культурні події, які знайшли відображення у художній творчості ІХ - ХVIII ст., зв’язки давньої чеської літератури з іншими національними культурами, зокрема слов’янських народів. Дисципліна складається з двох змістових модулів: ЗМ.1. “Чеська література доби Середньовіччя (сер. ІX – кін. XV ст.)” та ЗМ.2. “Література періоду Ренесансу та Бароко (кін. XV – кін. XVIІІ ст.)“. Заняття проводяться у формі лекцій і семінарів з урахуванням самостійної роботи студента. Форма підсумкового контролю – залік.
Рекомендована та необхідна література
1. Дворнік Ф. Слов’яни в європейській історії та цивілізації. – К.: Дух і літера, 2000. 2. Зінько Ю. А., Калитко С. Л., Кравчук О. М., Поп І. І. Нариси історії Чехії: навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів. – Вінниця: «Нілан-ЛТД», 2017. 3. Палій О.П. Історія чеської літератури // Історія слов’янських літератур (сербська, хорватська, словенська, болгарська, чеська, білоруська). – К.: ВД «Освіта України», 2019. – С. 160 - 215. 4. Палій О.П. Історія давньої чеської літератури [методичні рекомендації]. – К.: ВПЦ «Київський університет», 2020. – 46 с. 5. Хрестоматія з історії західних та південних слов’ян (Давня доба, Середньовіччя) [навч. посібник] / за ред. В. І. Ярового. – К.: Либідь, 2011. – 416 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекційні та семінарські заняття, керівництво самостійною роботою та контроль за її виконанням, індивідуальні консультації, залік.
Методи та критерії оцінювання
Після лекцій проводяться семінарські заняття із відповідних тем, на яких здійснюється оцінювання запланованих видів робіт та форм контролю: усна доповідь/ аналіз художнього твору (max. 5), реферат/ есе (max. 10), доповнення, участь у дискусії (max. 3), презентація (max. 6), модульна контрольна робота (max. 15), залік (max. 20). Упродовж семестру перевіряються письмові роботи, проводяться індивідуальні консультації, оцінюється рівень засвоєння матеріалу, винесеного на самостійне опрацювання. Залік виставляється за результатами роботи студента впродовж семестру і не передбачає додаткових заходів оцінювання. Студенти, які набрали 60 балів (мінімально позитивну кількість балів), отримують “зараховано”. Залікова контрольна робота передбачена для студентів, які бажають підвищити семестрову підсумкову оцінку.
Мова викладання
чеська мова, українська мова

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни