Юридична латина

Освітня програма: Класична філологія та англійська мова

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Юридична латина
Код дисципліни
ДВС. 1.15
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
7 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 12. Аналізувати мовні одиниці, визначати їх взаємодію та характеризувати мовні явища і процеси, що їх зумовлюють. ПРН 17. Збирати, аналізувати, систематизувати й інтерпретувати факти мови й мовлення й використовувати їх для розв'язання складних задач і проблем у спеціалізованих сферах професійної діяльності та/або навчання. ПРН 20. Знати греко-латинський субстрат сучасної наукової термінології, володіти метамовою наукового опису та використовувати її в ситуаціях професійної комунікації. ПРН 22. Усвідомлювати роль та місце класичних мов та літератур у контексті європейського лінгвокультурного простору, в стратегіях розвитку новітньої наукової парадигми та сучасної цивілізації.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1) успішне опанування навчальних дисциплін «Вступ до мовознавства», «Історія стародавньої Греції та Риму», «Греко-латинські основи наукової термінології» та «Латинська мова»; 2) знання загальних відомостей про історико-культурний контекст античності, основ термінотворення, основ граматики та синтаксису латинської мови; 3) володіння базовими вміннями і навичками аналізу та інтерпретації оригінальних творів з рахуванням особливостей часу та епохи.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – вивчення специфіки унормування юридичної латини із залученням оригінальних писемних пам’яток римського права, поглиблене ознайомлення з етапами формування латинськомовної юридичної термінології та її рецепції в українському законотворчому просторі. Предметом є вивчення історії формування та закономірностей унормування юридичної термінології в Римі, часових і семантичних характеристик юридичних термінів, жанрового розмаїття юридичних творів; дослідження у контексті термінотворення ролі звичаю в формуванні правової системи Риму та Європи. Дисципліна дає уявлення про: основні етапи розвитку юридичної латини, джерела правоутворення, норми звичаєвого права, основи римського цивільного права; етапи становлення та унормування кодифікаційної системи римської держави за матеріалами юридичних творів; види цивільного процесу та їх термінологічне відтворення в юридичних текстах, термінологічну еволюцію права власності у Римі.
Рекомендована та необхідна література
Гриценко С.П. Юридична латина й основи римського права. К.: ВПЦ «Київський університет», 2021. 203 с. Гриценко С.П. Термінологічна латина. К.: ВПЦ «Київський університет», 2019. 160 с. Гриценко С.П. Латинська мова й основи римського права. К.: Центр навчальної літератури., 2005. 335 с. Гриценко С.П. Тести з юридичної латини. К.: НУБіП, 2010. 260 с. Скорина Л.П., Чуракова Л.П. Латинська мова для студентів-юристів. К., 2001. Ничаюк С.П. Латинська мова для правознавців. Практикум. К.: КНЕУ, 2011. 170 с. Ставнюк В.В. Юридична латина. Основи граматики. Вибрані юридичні терміни, формули, сентенції. К., 1997. Підопригора О.А. Римського приватне право. К.: ВД ЮРЕ, 2001. Макарчук В.С. Основи римського приватного права. К.: АТІКА, 2000.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Усна відповідь, доповнення, участь у дискусії, контрольна робота з відкритими відповідями, творче завдання (есей, читацька рецензія), підсумкова контрольна робота у формі тестів
Методи та критерії оцінювання
Семестрову кількість балів формують бали, отримані студентом у процесі засвоєння матеріалу з усього навчального курсу. Загальна оцінка за семестр складається із балів, отриманих за аудиторну, самостійні творчі роботи та підсумкову контрольну роботу. У разі відсутності на практичному занятті студент має відпрацювати завдання на практичне заняття у письмовій формі. Підсумкове оцінювання: залік. Підсумкова кількість балів з дисципліни (максимум 100 балів) визначається як сума балів за систематичну роботу впродовж семестру з урахуванням підсумкової контрольної роботи. Залік виставляється за результатами роботи студента впродовж усього семестру і не передбачає додаткових заходів оцінювання. Детальний опис форм, критеріїв та організації оцінювання наведено у робочій поограмі дисципліни, оприлюдненій на офіційному сайті Навчально-наукового інституту філології.
Мова викладання
українська