Загальна хімія

Освітня програма: Хімія (Бакалавр)

Структурний підрозділ: Хімічний факультет

Назва дисципліни
Загальна хімія
Код дисципліни
ОК.18
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
7
Результати навчання
Р01. Розуміти ключові хімічні поняття, основні факти, концепції, принципи і теорії, що стосуються природничих наук та наук про життя і землю, а також хімічних технологій на рівні, достатньому для їх застосування у професійній діяльності та для забезпечення можливості в подальшому глибоко розуміти спеціалізовані області хімії. Р03. Описувати хімічні дані у символьному вигляді. Р04. Розуміти основні закономірності та типи хімічних реакцій та їх характеристики. Р06. Розуміти періодичний закон та періодичну систему елементів, описувати, пояснювати та передбачати властивості хімічних елементів та сполук на їх основі. Р08. Знати принципи і процедури фізичних, хімічних, фізико-хімічних методів дослідження, типові обладнання та прилади. Р09. Планувати та виконувати хімічний експеримент, застосовувати придатні методики та техніки приготування розчинів та реагентів. Р20. Інтерпретувати експериментально отримані дані та співвідносити їх з відповідними теоріями в хімії.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Даний курс базується на знаннях шкільного курсу хімії (класи неорганічних сполук, теорія електролітичної дисоціації, будова атома), фізики (газові закони, будова атома, електрика, магнетизм) і математики (рівняння і системи рівнянь, дії зі ступенями і коренями, середні величини, натуральні та десяткові логарифми, пропорційність, функції та їх графіки). Матеріал дисципліни є основою для вивчення неорганічної, аналітичної,органічної, фізичної, колоїдної хімії, а також ряду дисциплін за профілем майбутньої спеціальності.
Зміст навчальної дисципліни
Програма курсу складається з декількох розділів. Вступний розділ присвячений розгляду загальної хімії як однієї з основних складових хімічної науки. Після короткого історичного екскурсу обговорюється сучасний стан хімії, її проблеми й значення для розвитку виробництва. Дається поняття про системний підхід до дослідження й оцінка філософського значення основних хімічних понять. У подальших розділах студентам повідомляються відомості про будову речовини (атомів, молекул), а також розглядаються основні поняття теорії хімічного зв’язку та його найважливіших характеристик, термодинаміки, теорії розчинів, кінетики, класифікації неорганічних речовин та реакцій, хімічні рівноваги, тощо. Засвоєння цих понять необхідно для наступного вивчення фактичного матеріалу неорганічної, аналітичної та органічної хімії на сучасній теоретичній базі. Особлива увага приділяється Періодичному закону - основі вивчення сучасної неорганічної хімії.
Рекомендована та необхідна література
1. А.М. Голуб « Загальна та неорганічна хімія» Т.1.-К: Вища школа, 1971. -442 с. 2. О.М. Степаненко, Л.Г. Рейтер, В.М. Ледовських, С.В. Іванов „ Загальна та неорганічна хімія” в 2 Ч. Київ: «Педагогічна преса» 2000. 3. Жак О.В., Каличак Я.М. «Загальна хімія: Навчальний посібник.» – Львів: Видавничий центр ЛНУ імені Івана Франка, 2010. – 368 с. 4. В.С.Телегус, О.І.Бодак, О.С.Заречнюк, В.В.Кінжибало „Основи загальної хімії”, Львів, „Світ”, 2000, -424 с. 5. F.A.Cotton, G. Wilkinson “Advantced inorganic Chemistry”, - Willey, 1980, - 1401 p. 6 Catherine E. Housecroft and Alan G. Sharpe «Inorganic Chemistry» Pearson Education Limited 2005, - 987 р. 7. С.А. Неділько, П.П. Попель « Загальна і неорганічна хімія» Київ , Либідь , 2001. 8. М.С. Слободяник, К.М.Бойко, В.М.Самійленко, Н.В.Улько « Практикум по загальній і неорганічній хімії» Київ , Либідь , 2002.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття, лабораторні роботи
Методи та критерії оцінювання
Семестровий контроль включає домашні завдання, контрольні роботи і захист лабораторних робіт. Оцінювання здійснюється за 100-бальною системою. Максимальна/мінімальна кількість балів, які можуть бути отримані студентом під час семестрове оцінювання 60 балів/36 балів. Підсумкове оцінювання проводиться у формі екзамену. Максимальна/мінімальна кількість балів, які можуть бути отримані студентом на екзамені 40 балів/24 бали.
Мова викладання
Українська