Нафта і газ сланцевих порід, ущільнених колекторів, метан вугільних басейнів
Освітня програма: Геологія нафти і газу
Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут "Інститут геології"
Назва дисципліни
Нафта і газ сланцевих порід, ущільнених колекторів, метан вугільних басейнів
Код дисципліни
ОК9
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати сучасну проблематику нетрадиційних джерел вуглеводнів світу і України з урахуванням екологічних аспектів; сучасні методи досліджень структур і стратонів України, перспективних на виявлення нафти і газу в низькопрониклих породах(сланцях, аргілітах, ущільнених алевролітах і пісковиках); особливості генезису та розміщення покладів метану в вугільних басейнах. Вміти застосовувати знання і практичні навички для організації досліджень низькопроникних потенційно нафтогазоносних порід; складати проектувати, організовувати, проводити польові і камеральні роботи, лабораторні дослідження потенційно перспективних об’єктів на нетрадиційні види вуглеводневої сировини України. Бути здатними до комунікації з фахівцями та експертами за фахом в глобальному інформаційному середовищі; адаптуватися до нових ситуацій, що пов’язані з розробкою нетрадиційних джерел вуглеводнів та своєчасно приймати рішення до розв’язання проблем.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знання фізики, хімії, математики на рівні непрофільних спеціальностей ЗВО, основ нафтогазової геології, петрофізики і петрографії порід- колекторів, літології, регіональної і історичної геології, геохімії нафти і газу.
Зміст навчальної дисципліни
Поняття про сланцевий газ, сланцеву нафту, ущільнені колектори, метан вугільних басейнів, газогідрати. Особливості утворення, розповсюдження, речовинного наповнення порід, що містять скупчення нетрадиційних вуглеводнів. Регіони і формації з потенційно перспективними ресурсами на сланцевий газ, сланцеву нафту, метан вугільних басейнів і газогідрати у світі та в Україні .Методи дослідження сланцевих порід, ущільнених колекторів, вугілля, газогідратів. Оцінка ресурсів нетрадиційних джерел вуглеводнів та організаційно- правова основа їх освоєння. Технології буріння, видобутку, транспортування нетрадиційних вуглеводнів. Екологічні, соціальні, технічні проблеми розробки родовищ нетрадиційних вуглеводнів.
Рекомендована та необхідна література
1.Атлас родовищ нафти і газу України: в 6т./Ред .М. М. Іванюта, В.О. Федишин ,Б.І. Денега та ін.- Львів: УНГА.-1988. 2.Газоносність і ресурси метану вугільних басейнів України /Анциферов О.В., Голубєв О.О., Канін В.А. та ін.- Донецьк.: Вебер.- 2009.- Т.1. 3.Горючі корисні копалини України: Підручник / Михайлов В.А.. Курило М.В., Омельченко В.Г. та ін. – К.: «КНТ», 2009. – 376 с. 4. Нафта і газ сланцевих порід, ущільнених колекторів, метан вугільних басейнів. Навчальний посібник / Михайлов В.А., Карпенко О.М., Огар В.В. – К.: ТОВ « ВІ ЕН ЕЙ», 2016. – 238 с. 5. Карпенко О.М., Нестеровський В.А., Крочак М.Д. Нафта і газ сланцевих порід, ущільнених колекторів, метан вугільних басейнів, Лабораторний практикум. – К.: ТОВ «ВІ ЕН ЕЙ», 2016. – 106 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінарські заняття, консультації, самостійна робота студентів
Методи та критерії оцінювання
Контроль здійснюється за модульно- рейтинговою системою та передбачає усне опитування на лекціях, підготовку рефератів та проведення 2-х письмових модульних контрольних робіт. Підсумкове оцінювання проводиться у формі іспиту.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни