Основи інформатики

Освітня програма: «Прикладна (комп’ютерна) лінгвістика та англійська мова»

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Основи інформатики
Код дисципліни
ННД 10.01
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
2
Результати навчання
ПРН 6. Використовувати інформаційні й комунікаційні технології для вирішення складних спеціалізованих задач і проблем професійної діяльності. ПРН 7. Розуміти основні проблеми філології та підходи до їх розв’язання із застосуванням доцільних методів, зокрема інноваційних міждисциплінарних підходів прикладної (комп’ютерної) лінгвістики та інформаційних технологій, і пояснювати їх взаємозв’язок у цілісній системі міждисциплінарних знань. ПРН 24 . Знати і застосовувати на практиці фундаментальні концепції, парадигми і основні принципи функціонування мовних, інструментальних і обчислювальних засобів інженерії програмного забезпечення. ПРН 29. Знати і застосовувати методи розробки алгоритмів, конструювання програмного забезпечення та структур даних і знань. ПРН 31. Знати та вміти застосовувати інформаційні технології обробки, зберігання та передачі даних.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
До початку вивчення цього курсу студенти мають знати основні поняття інформатики. Вміти застосовувати сучасні інформаційні технології для пошуку, опрацювання, систематизації, зберігання, передавання інформації. Володіти елементарними навичками: роботи з персональним комп’ютером.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни - формування теоретичної бази знань з основ інформатики, включаючи основні поняття, парадигми та принципи інформатики та комп’ютерної техніки. Оволодіння базовими навичками понять: програмування, систем числення, кодування інформації, набуття навичок створення алгоритмів та блок-схем. Дисципліна складовою освітньо-професійної програми підготовки фахівців за першим (бакалаврським) рівнем вищої освіти освітньо-професійної програми «Прикладна (комп’ютерна) лінгвістика та англійська мова». Дана дисципліна є частиною 1, входить до комплексної дисципліни Інформатика та викладається у 1 семестрі 1 курсу в обсязі – 60 год. Дисципліна є базовою та необхідною для подальшого вивчення мов та технологій програмування, а також для розв’язання широкого кола лінгвістичних задач методами комп’ютерної лінгвістики. Курс дозволяє студентам зрозуміти математичні основи роботи комп’ютерної техніки, принципи збору, накопичення, оброблення та пошуку інформації.
Рекомендована та необхідна література
Основи інформатики: навчально-методичний посібник для студентів спеціалізації 035.10 Філологія (прикладна лінгвістика) / Т.В.Россада, Н.Г.Русіна, М.В.Федорова // Кропивницький: ФО-П Александрова М.В., 2018. – 176 с. Білак Ю.Ю. Системи числення: методичні рекомендації з базової теми дисципліни «Інформатика» / Ю.Ю. Білак, Л.Я. Данько-Товтин. – Ужгород: ДВНЗ «УжНУ», 2015. – 24 с. Комп’ютерно орієнтована освіта майбутніх філологів: [навчально-методичний посібник для студентів ВНЗ]./ В.І. Бобрицька, С.М. Процька – Полтава: Скайтек, 2016 - 136 с. Шестопалов Є.А. Алгоритми та програми. Ч.2: Основи інформатики та обчислювальної техніки. – Шепетівка: Аспект, 1996. – 144 с. Основи інформатики та прикладної лінгвістики зі змістовим модулем: копірайтинг : конспект лекцій / укладачі : А. В. Прокопенко, Л. І. Гарцунова. – Суми : Сумський державний університет, 2020. – 108 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Методи викладання: вербальні, наочні, практичні, які сприяють формуванню вмінь, навичок та компетентностей (лекція, пояснення, демонстрація, ілюстрація, дискусія, контрольна робота (тестові завдання), доповідь, лабораторна та самостійна роботи).
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань здійснюється за системою ECTS, яка передбачає дворівневе оцінювання засвоєного матеріалу, зокрема оцінювання теоретичної підготовки – результати навчання, що складає 40% від загальної оцінки, та оцінювання практичної підготовки – результати навчання; (комунікація ); (автономність та відповідальність), що складає 60% загальної оцінки. Семестрову кількість балів формують бали, отримані студентом у процесі засвоєння матеріалу з усього навчального курсу. Оцінювання семестрової роботи: поточне оцінювання, тестові завдання, презентація (доповідь), лабораторна робота. Усі види робіт за семестр мають у підсумку: у максимальному вимірі 60 балів, у мінімальному вимірі 36 балів.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Теорії та технології програмування
Факультет комп'ютерних наук та кібернетики