Українська еліта: витоки, еволюція і сьогодення
Освітня програма: Світове українство в цивілізаційному поступі з поглибленим вивченням іноземних мов
Структурний підрозділ: Історичний факультет
Назва дисципліни
Українська еліта: витоки, еволюція і сьогодення
Код дисципліни
ВК.3.03.01
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
1.1 Знати професійну термінологію; базові поняття і головні складові формування, розвитку та функціонування політичної еліти.
1.2 Знати роль у політичної еліти у житті суспільства, види еліти, походження, специфіку функціонування та її місце в державному управлінні.
1.3 Знати головні етапи, чинники та особливості становлення й розвитку політичної еліти в історії соціумів та української політичної зокрема.
2.1 Вміти критично підходити до джерел, належним чином їх опрацьовувати, мати навички користування науковою літератури з історії становлення політичної еліти.
2.2 Вміти з’ясовувати взаємозв’язок між історичними явищами і процесами, прослідковувати причинно-наслідкові зв’язки між подіями та робити обґрунтовані й зважені висновки про них.
2.3 Вміти провести порівняльний аналіз особливостей становлення та еволюції політичної еліти в Україні та інших державах, з’ясувати ефективність її діяльності у відповідності на історичні виклики.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати сучасні методи історичного пізнання; історичний термінологічно-понятійний апарат; характер і особливості історичного процесів в Україні та світі.
Вміти визначати характерні риси, тенденції, та наслідки істричних процесів для України та світу.
Володіти елементарними навичками джерельної критики, історичного аналізу, встановлення причинно-наслідкових зв’язків.
Зміст навчальної дисципліни
Формування цілісної системи знань про передумови, розвиток та наслідки процесів формування та ролі політичної еліти в Україні та світі. 1. Сутність поняття політичної еліти та класичні теорії й сучасні концепції еліт. 2. Походження та види політичних еліт. 3. Функції політичних еліт. 4. Проблеми формування та функціонування політичних еліт. 5. Політологічні концепції елітаризму. 6. Вплив суспільства на формування політичних еліт. 7. Проблеми оновлення та ефективності політичних еліт. 8. Соціальне представництво еліти.9. Політична еліта в структурі влади. 10. Витоки формування та системи рекрутування політичних еліт. 11. Політична еліта і система влади: закономірності та наслідки.Тема 12. Закономірності та особливості становлення функціонування політичної еліти в історії людства. 13. Еволюція української політичної еліти – історичний аспект. 14. Етапи становлення української політичної еліти у XX ст. 15. Особливості формування та чинники розвитку української політичної еліти після здобуття Україною незалежності. 16. Роль і місце політичної еліти України у у системі владних відносинах держави. 17. Роль політичної еліти у формуванні правової держави та громадянського суспільства в Україні, їх взаємодія та вплив. 18. Політична еліта України у системі міжнародних відносин. 19. Політична еліта України та інститут політичного лідерства: особливості та закономірності. 20. Українська політична еліта у розбудові багатопартійної системи в Україні, формуванні політичної культури та політичної свідомості громадян.
21. Специфіка становлення та розвитку української політичної еліти серед країн пострадянського простору та колишніх держав Варшавського блоку: порівняльна характеристика. 22. Роль та ефективність функціонування української політичної еліти у внутрішньо-політичних та зовнішніх конфліктах України.
Рекомендована та необхідна література
1.Балацька О. Б. Формування інституту консолідації політичної еліти в сучасній Україні : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. політ. наук : спец. 23.00.02 ,,Політичні інститути та процеси” / О. Б. Балацька. – Луганськ, 2010. – 20 с.
2.Еліта: витоки, сутність, перспектива / В. Г. Кремень, В. В. Ільїн, С. В. Пролеєв та ін. – К., 2011. – 527 с.
3.Кармазіна М. Політичні партії в Україні. 2014-2017 рр. / М. Кармазіна. – К., 2018. – 168 с.
4.Колодій А. Політологія: Кн. перша : Політика і суспільство; Кн. друга : Держава і суспільство / А. Колодій, В. Харченко, Л. Климанська, Я. Космина. – К. : Ельга-Н, Ніка-Центр, 2000. – 584 с.
5.Кухта Б. Політичні еліти і лідери / Б. Кухта, Н. Теплоухова. – Львів : Кальварія, 1997. – 224 с.
6.Литвин В. Політична арена України: Дiйовi особи та виконавці / Володимир Литвин. – К.: Абрис, 1994. – 495 с.
7.Литвин В. М. Президенти. Політичне лідерство: світові реалії, українська практика / В. М. Литвин. – К., 2019. – 464 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, самостійна робота, залік.
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань студента здійснюється за модульно-рейтинговою системою. Загальну кількість балів студента формують семестрові бали, отримані з усіх тем двох змістових модулів (бали, отримані за виконання рефератів; бали, отримані за презентацію творчих завдань, бали, отримані під час модульного контролю (за виконання контрольних робіт), а також бали, отримані під час складання підсумкового контролю (заліку), а саме: за виконання запропонованих завдань.
Зміст курсу поділений на 2 змістових модулі. Кожний змістовий модуль включає в себе лекції, самостійну роботу студентів, які завершуються рейтинговим контролем рівня засвоєння знань програмного матеріалу відповідної частини курсу.
Оцінка успішності знань студентів здійснюється в двох формах: семестрове оцінювання (контрольні роботи, реферат, творче завдання) і підсумкове оцінювання (залік).
Загальна сума балів – 100 балів (із них, семестрове оцінювання – максимум 80 балів; підсумкове оцінювання (залік) – максимум 20 балів).
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни