Класифікація запасів і ресурсів корисних копалин
Освітня програма: Геологія та менеджмент надрокористування
Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут "Інститут геології"
Назва дисципліни
Класифікація запасів і ресурсів корисних копалин
Код дисципліни
BK 2.2.4
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
7 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
Знати: Особливості виникнення та розвитку класифікації запасів корисних копалин в різних регі-онах світу. Вимоги до визначення запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр України, Рамкової класифікації ООН, Комітету з міжнародних стандартів звітності по запасах твердих корисних копалин (CRIRSCO), JORC, енергетичних і мінеральних запасів і ресурсів. Відмінності у стадіях геологічного вивчення у вітчизняній і міжнародній практиці. Визначення запасів і ресурсів вуглеводневої сировини в системі управління вуглеводневими ресурсами Товариства інженерів-нафтовиків SPE.
Вміти: Визначати групи складності геологічної будови окремих ділянок надр та оцінювати досто-вірність геологічної інформації. Визначати ступінь геологічного та техніко-економічного ви-вчення ділянок надр та обґрунтовувати методи пошуково-оцінювальних та розвідувальних робіт, які доцільно проводити. Користуватись сучасними міжнародними класифікаціями запасів і ресурсів корисних копалин.
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати базові принципи підрахунку та класифікації запасів, статистичного аналізу та математичних методів у геології. Володіти навичками роботи з геологічними розрізами, крупномасштабними картами та планами підрахунку запасів корисних копалин, електронними таблицями та іншими джерелами даних.
Зміст навчальної дисципліни
Ознайомлення із головними ознаками систематизації геологічної інформації про запаси корисних копалин та виділення на їх основі різних класів, груп і категорій. Висвітлюються особливості визначення вірогідності оцінки та ступеня геологічного вивчення, статусу геоло-горозвідувальних проектів, промислового значення запасів. Окремо розглядаються класифікації запасів твердих корисних копалин та вуглеводневої сировини. Вивчаються особливості застосування класифікацій CRIRSCO, International Framework Classification for Mineral Reserves and Resources (UNFC), SRE-PRMS та ін. Студенти набувають практичних навичок аналізу результатів проведення геологорозвідувальних робіт на різних стадіях освоєння надр.
Рекомендована та необхідна література
Класифікація запасів і ресурсів корисних копалин Державного фонду надр. Затверджено по-становою Кабінету Міністрів України №432 від 5.05.1997р. Київ: Державна комісія Украї-ни по запасах корисних копалин при Міністерстві екології та природних ресурсів. – 1997.
Національні та міжнародні системи класифікації запасів і ресурсів корисних копалин: стан та перспективи гармонізації: монографія / Г.І. Рудько, О.В. Нецький, М.В. Назаренко, С.А. Хоменко. - Київ - Чернівці: Букрек, 2012. - 240 с.
Рудько Г.І., Курило М.М., Радованов С.В. Геолого-економічна оцінка родовищ корисних ко-палин. - Київ: Вид-во «АДЕФ-Україна», 2011. - 384 с.
Australasian Code for Reporting of Exploration Results, Mineral Resources and Ore Re-serves//http://www.jorc.org/docs/JORC_code_2012.pdf
Guidelines for Application of the Petroleum Resources Management System. - 2011. http://www.spe.org/ notes/wp-content/uploads/2010/12/ADS_Final.pdf.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінарські та практичні заняття, самостійна робота студента
Методи та критерії оцінювання
Результати навчальної діяльності студентів оцінюються за 100 бальною шкалою. Оцінювання здійснюється за накопичувальною системою та передбачає: 2 модульні контрольні роботи кожна оцінюється у 10 бали (рубіжна оцінка 6 бали), на роботу на практичних і семінарських заняттях виділено 40 бали (рубіжна оцінка 24 бали). Підсумкове оцінювання у формі іспиту: максимальна оцінка 40 бали, рубіжна оцінка 24 бали. Підсумкова оцінка виставляється за результатами роботи студента впродовж усього семестру, як сума балів за систематичну роботу на семінарських заняттях, результатів модульно-контрольних робіт та опрацювання лекційного матеріалу впродовж семестру та балів отриманих під час іспиту.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Олександр
Володимирович
Дубина
Геології родовищ корисних копалин
Навчально-науковий інститут "Інститут геології"
Навчально-науковий інститут "Інститут геології"
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Геології родовищ корисних копалин
Навчально-науковий інститут "Інститут геології"