Геологорозвідувальна справа
Освітня програма: Геологія та менеджмент надрокористування
Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут "Інститут геології"
Назва дисципліни
Геологорозвідувальна справа
Код дисципліни
OK 21
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати: Форми тіл корисних копалин; фізико-механічні і гірничотехнічні характеристики гірських порід; види і призначення гірничих виробок; загальні особливості прокладання гірничорозві-дувальних виробок; технологічні процеси, що здійснюються під час гірничих робіт; інструменти і машини для прокладання гірничих виробок; основні способи і методи буріння геологороз-відувальних свердловин.
Вміти: класифікувати гірські породи за фізико-механічними властивостями; підбирати технічні засоби розвідки родовищ корисних копалин залежно від морфології, розмірів і гірничотехнічних параметрів об’єктів дослідження; підбрити оптимальні параметри гірничопрохідницьких операцій та буріння свердловин; проводити документацію гірничих виробок та свердловин; розраховувати об’єм гірничопрохідницьких робіт, матеріалів та тривалість проходки геологорозвідувальних виробок, розраховувати необхідні параметри буріння свердловин.
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Успішне опанування курсу «Загальна та історична геологія», «Структурна геологія та геокарту-вання»
Зміст навчальної дисципліни
Охоплено широке коло питань, пов’язаних із методологією проведення геологорозвідувальних робіт, класифікацією і використанням гірничих виробок, бурінням свердловин з метою пошуків, розвідки і експлуатації родовищ корисних копалин. Детально розглянуто основні прийоми, види і способи геологічної документації розвідувальних виробок і свердловин. Викладені принципи руйнування гірських порід, як за допомогою вибуху, так і невибуховими методами, гірничо-технологічні властивості і характеристики гірських порід, методи і технічні засоби проходки наземних і підземних гірничих виробок у різних за механічними властивостями гірських породах. Розглянуто питання гірського тиску і кріплення гірничих виробок.
Рекомендована та необхідна література
Gandhi S.M., Sarkar B.C. Essentials of mineral exploration and evaluation. Elsevier. 2016. 408 p.
Geological field techniques. Ed. by Angela L. Coe. Blackwell Publishing Ltd. 2010. p. 337.
Jerram D., Petford N. The Field Description of Igneous Rocks. Wiley-Blackwell. 2011. 258 p. ISBN 978-0-470-02236-8
Marjoribanks R. Geological Methods in Mineral Exploration and Mining. Springer. 2010. 248 p. DOI 10.1007/978-3-540-74375-0
Revuelta M.B. Mineral Resources From Exploration to Sustainability Assessment. Springer. 2018. 663 p. DOI 10.1007/978-3-319-58760-8
Вирвінський П.П., Кузін, Ю.Л., Хоменко В.Л. Геологорозвідувальна справа і техніка безпеки: навч. посіб. Національний гірничий університет. 2010. 368 с.
Кузько М.С. Гірничі роботи та буріння в розвідці та експлуатації корисних копалин. Практикум. Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна. 2017. 88 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття та самостійна робота студента
Методи та критерії оцінювання
Контроль здійснюється за модульно-рейтинговою системою та передбачає виконання 6 практичних робіт (де студенти мають продемонструвати якість засвоєних знань та вирішити поставлені задачі використовуючи окреслені викладачем методи та засоби) та проведення 2 письмових модульних контрольних робіт. Протягом семестру студент може отримати максимум 60 (мінімум 36) рейтингових балів. Підсумкове оці-нювання проводиться у формі іспиту: максимальна оцінка 40 балів, рубіжна оцінка 24 балів.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни